Nakon što su u Hrvatskoj uvedene pojačane sigurnosne mjere u školama, pitanje sigurnosti u obrazovnim ustanovama postavlja se i u BiH. Tragični događaji u Zagrebu, gdje su zaštitari i dodatne mjere postali nužnost, otvaraju raspravu o tome je li i BiH spremna na takve korake kako bi zaštitila učenike i nastavnike. Pojedine županije već poduzimaju konkretne korake. U osnovnim i srednjim školama na području Zapadnohercegovačke županije na snazi su nove sigurnosne mjere, potvrđeno je za jabuka.tv iz Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i sporta te županije. Neke su škole već počele s provedbom navedenih mjera, a proteklih su dana održani sastanci načelnika/gradonačelnika s ravnateljima osnovnih i srednjih škola, na kojima je naglašena aktivna suradnja nadležnog Ministarstva s općinama i gradovima koji su osnivači škola. Također je pojačana i prisutnost policijskih službenika u blizini škola.
Kako su kazali iz resornog ministarstva, kako bi se u što većoj mjeri unaprijedila sigurnost u odgojno-obrazovnim ustanovama na području ZHŽ-a, Ministarstvo je 30. prosinca 2024. svim školama u županiji uputilo preporuke za održavanje sigurnosti u školama i školskim prostorijama. Preporučuje se zaključavanje ulaza u škole u razdobljima u kojima se podrazumijeva kako su svi učenici i osoblje (nenastavno i nastavno) ušli u škole te je nastavani dan počeo i traje. Zaposlenici zaduženi za redarstvene poslove i poslove održavanja reda i sigurnosti u školama moraju voditi računa o ulasku nepoznatih osoba, namjeri njihova ulaska u školske prostorije te identitetu osoba koje ulaze u školske prostorije.
Tu su i provjera identiteta tako da se vodi evidencija o ulasku onih koji nisu osoblje ili učenici uzimanjem osobne iskaznice i bilježenjem podataka u za to posebne evidencije/bilježnice, uz obveznu prethodnu najavu tih osoba o dolasku u školu, ažuriranje kućnog reda u školskim ustanovama u cilju podizanja sigurnosti svih osoba koje ih pohađaju. Na sastanku ministrice prosvjete, znanosti, kulture i sporta Posavske županije Ane Andrić s ravnateljima osnovnih i srednjih škola razmatrano je trenutačno stanje u školama u cilju poboljšanja sigurnosti i podrške učenicima i školskom osoblju. Razmatrane su mogućnosti za instalaciju dodatnih sigurnosnih kamera i osiguranje obuke za učenike o temi reagiranja u kriznim situacijama. Iako u školama PŽ-a do sada nije bilo alarmantnih situacija, doneseni su koraci i preporuke u cilju poboljšanja sigurnosti. Koraci i preporuke odnose se na obvezno zaključavanje ulaznih vrata škole, pojačana dežurstva, prethodnu najavu dolaska u školu roditelja i stranaka tajniku škole, pri čemu će dežurna osoba imati popis najavljenih osoba.
Zaključavanje školskih objekata tematika je koju bi trebali razmatrati stručni međuresorni timovi, rečeno je u odgovoru za Fenu iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i kulture Hercegovačko-neretvanske županije na upit što se poduzima po pitanju sigurnosti učenika u školama. Kada je riječ o osiguranju škola, neke posjeduju i videonadzor i osiguranje, tvrde. Ministarstvo će s upravama škola, ističu, razmotriti i dodatne mjere vezane uz poboljšanje osiguranja školskih objekata. Iz resornoga ministarstva napominju da je formiran i stručni tim za izradu programa mjera prevencije nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama HNŽ-a koji obuhvaća različita područja djelovanja, mjere i aktivnosti.