Dana 12. studenoga 1991. godine u Bosanskom Brodu osnovana je Hrvatska zajednica Bosanska Posavina (HZ Bosanska Posavina). Ovaj povijesni čin označio je formiranje prve hrvatske zajednice u Bosni i Hercegovini, prethodeći osnivanju Hrvatske zajednice Herceg Bosne, koja je uspostavljena samo šest dana poslije, 18. studenoga 1991. godine u Grudama, piše Večernji list BiH. HZ Bosanska Posavina osnovan je u teškom vremenu, u početku ratnih sukoba i sve ozbiljnije ugroze hrvatskog naroda.
Pad Vukovara
Doslovno samo nekoliko dana poslije pao je Vukovar i upravo toga dana osnovana je Herceg Bosna, što simbolično i stvarno daje odgovor o razlozima njezina utemeljenja. Dok su središnje institucije u Sarajevu bile obezglavljene te se odbijale jasno odrediti prema prijetnjama koje su dolazile iz tzv. JNA i srpskih snaga, Hrvati u Bosanskoj Posavini i širem području Bosne i Hercegovine našli su se pred prijetnjom. Bosanska Posavina, sa Slavonijom, postala je jedna od prvih meta Jugoslavenske narodne armije (JNA) i srpskih snaga, a hrvatski je narod bio izložen velikim opasnostima. U tom kontekstu osnivanje HZ Bosanska Posavina bio je nužan odgovor na rastuću prijetnju srpske autonomije i nezainteresiranost tadašnjih središnjih vlasti u BiH da pruže zaštitu Hrvatima u Bosanskoj Posavini.
Zajednicu su potpisali čelnici osam općina Bosanske Posavine, izražavajući jasno opredjeljenje za organizirano djelovanje u cilju zaštite hrvatskog naroda i njegove imovine. Osnivanje HZ Bosanska Posavina, kao i poslije Hrvatske zajednice Središnja Bosna, bilo je temelj kasnijeg ujedinjenja hrvatskog naroda kroz Hrvatsku zajednicu Herceg Bosnu (HZ HB). Formirana 18. studenoga 1991., Hrvatska zajednica Herceg Bosna brzo je postala političko, kulturno i gospodarsko tijelo koje je okupljalo hrvatski narod u BiH u svrhu samoodržanja i opstanka u razdoblju eskalirajućih ratnih sukoba. Ova politička i administrativna organizacija bila je ključna za Hrvate u BiH, osobito jer su središnje institucije u Sarajevu bile nesposobne osigurati sigurnost i stabilnost. A za što je test bilo Ravno, odnosno masakr nad Hrvatima, a prije toga i zločini u selu Uništa podno Dinare. Bošnjačke vlasti u Sarajevu, dapače, poručivale su: “Nije to naš rat”, očito aludirajući da je to srpsko-hrvatski obračun.
HZ HB nastavio je djelovati u vojnom, civilnom, humanitarnom i gospodarskom kontekstu, organizirajući svakodnevni život na teritorijima pod hrvatskim utjecajem. Poslije je osnovano i Hrvatsko vijeće obrane (HVO) kao vojna organizacija za zaštitu Hrvata, što je bilo ključno u obrani od napada srpsko-crnogorskih snaga i JNA. Prema riječima povjesničara i bivšeg dužnosnika HZ HB Ive Lučića, hrvatski su napori za neovisnošću i opstankom u BiH bili osnova za stvaranje Hrvatske zajednice Herceg Bosne. U složenoj političkoj situaciji, gdje su srpski političari bezuvjetno težili ostanku u Jugoslaviji, a bošnjačko političko vodstvo tražilo transformaciju BiH u građansku državu pod njihovom dominacijom, Hrvati su se našli između dviju suprotstavljenih snaga. Hrvatsko političko vodstvo u BiH pokušavalo je balansirati između tih težnji i potreba hrvatskog naroda, ali bez jasne zaštite iz Sarajeva bilo je prisiljeno organizirati se samostalno.
Hrvati su opstali
Referendum o neovisnosti BiH održan u veljači i ožujku 1992. godine, na kojem su Hrvati odlučili podržati suverenitet BiH, dodatno je naglasio volju Hrvata da ostanu izvan Jugoslavije i ne postanu pasivni promatrači uništenja Hrvatske. Tijekom rata više od 100 tisuća Hrvata protjerano je iz svojih domova u Bosanskoj Posavini, a brojna su hrvatska sela spaljena, crkve i kapele uništene, a privatna imovina opljačkana. Danas, gotovo tri desetljeća nakon tih povijesnih događaja, Hrvati u BiH prepoznaju važnost Hrvatske zajednice Herceg Bosne kao povijesnog odgovora na prijetnje svom opstanku. HZ HB omogućio je očuvanje identiteta, zaštitu teritorija i opstanak hrvatskog naroda u BiH. Taj je okvir bio nužan kako bi Hrvati u BiH opstali unatoč nesigurnostima i opasnostima s kojima su se suočavali početkom 1990-ih. Osnivanje HZ Bosanska Posavina i kasniji razvoj HZ Herceg Bosne zauvijek će ostati važni događaji u povijesti BiH i hrvatskog naroda kao dokaz zajedničke borbe za očuvanje kulturnog, političkog i gospodarskog identiteta Hrvata u BiH.