Njemački Savezni ured za civilnu zaštitu i pomoć u katastrofama (BBK) i Savezno ministarstvo hrane i poljoprivrede objavili su popis namirnica koje bi građani trebali imati kod kuće ako završe u karanteni zbog koronavirusa ili u slučaju nužde. - Postoje razne hitne situacije u kojima su zalihe hrane i pića od pomoći. Ali možete imati koristi od zaliha namirnica i u svakodnevnom životu - stoji na stranici BBK-a. Opskrba hranom i pićem individualni su, no postoje opći savjeti koji mogu pomoći pri sastavljanju zalihe, prenosi Fenix magazin.
Hrana i piće za deset dana
Deset dana navodi se kao smjernica, no opskrba može biti i za dulje ili kraće razdoblje. Napominje se kako je čak i manja zaliha bolja nego da je nema uopće.
Dvije litre tekućine po osobi dnevno
Osoba može izdržati tri tjedna bez hrane, ali samo četiri dana bez tekućine. Ovaj savjet prvenstveno je namijenjen situacijama u kojima iz bilo kojeg razloga ne radi opskrba pitkom vodom.
2.200 kcal po osobi dnevno
Iznos od 2.200 kcal dnevno obično pokriva ukupne energetske potrebe odrasle osobe.
Samo ono što voliš i toleriraš
Rok trajanja nije jedini odlučujući faktor, navodi BBK govoreći o izboru namirnica. U obzir treba uzeti alergije, netoleranciju na hranu ili posebne potrebe kao što je hrana za bebe, ali i osobne preferencije.
Princip “žive zalihe”
Princip “žive zalihe” odnosi se na pokušaj da se zalihe uklope u svakodnevnu potrošnju namirnica.
Pravite zalihe dio po dio
Zalihu nije potrebno napraviti najednom. Može se izgraditi s vremenom tako da se stekne navika kupnje dodatnog pakiranja kada kupujete dugotrajnije artikle, primjerice tjesteninu. Također, napominje se da je zalihe potrebno obnoviti prije nego što se otvori posljednje pakiranje.
Napomene o skladištenju
Većinu namirnica treba čuvati na hladnom, suhom i tamnom mjestu te zbog toga treba provjeriti svaki proizvod pojedinačno.
Ne zaboravite kućne ljubimce
Ako imate kućne ljubimce, trebali biste uzeti u obzir i njihove potrebe prilikom kreiranja zalihe. U skladu sa smjernicama, Savezno ministarstvo hrane i poljoprivrede na svojim je stranicama objavilo popis koji pokazuje što treba spremiti za deset dana i jednu osobu. Riječ je o općenitim preporukama koje je možda potrebno prilagoditi individualnim prehrambenim potrebama.
3,5 kg proizvoda od žitarica,
kruh,
krumpir
4 kg povrća
2,5 kg voća
20 litara pića
2,5 kg mliječnih proizvoda i mlijeka
1,5 kg jaja,
zamjene za meso i kobasice i ribu
375 grama masti i ulja