Svijetli primjeri

Mostar, Bugojno i N. Travnik primjer da je uz politički dogovor moguć napredak

Mostar, Bugojno i N. Travnik primjer da je uz politički dogovor moguć napredak
02.02.2022.
u 16:29
Lokalne zajednice, u slučaju poboljšanih političkih odnosa, a napose među predstavnicima naroda, mogu učinkovitije iskoristiti potencijale za gospodarski razvoj
Pogledaj originalni članak

Mostar, Bugojno, Novi Travnik - naoko tri nepovezane lokalne zajednice, ali ipak bliske zbog određenoga broja zajedničkih elemenata koji uključuju višenacionalno stanovništvo, imaju i nešto zajedničko i u društveno-političkom kontekstu koji se u posljednjih godinu dana dovoljno promijenio nabolje da omogućuje realizaciju brojnih gospodarskih projekata, piše Večernji list BiH.

Potreba uvažavanja

Nekada mjesta političkog prepucavanja Bošnjaka i Hrvata, a danas su lokalne zajednice koje uspijevaju korak po korak rješavati otvorena pitanja iz prošlosti, pokazujući kako se može, ako postoji uvažavanje prava konstitutivnih naroda te općenito drugog i drukčijeg, krenuti naprijed. Odnosi Hrvata i Bošnjaka u Bugojnu trenutačno su u uzlaznoj putanji, a mijenja se i odnos prema hrvatskim projektima i interesima, pri čemu poseban doprinos imaju vijećnici Hrvatske demokratske zajednice (HDZ BiH) koji su, iako zastupljeni sa samo dva vijećnika u Općinskom vijeću, osigurali sredstva u proračunu koja će se koristiti za razvoj infrastrukturnih projekata u mjesnim zajednicama s većinski hrvatskim stanovništvom, a koja su do sada bila zapostavljena u procesu obnove. Općinski odbor HDZ-a BiH Bugojno koji vodi Igor Vrljić svojim je aktivnostima i potezima uspio osigurati raspisivanje natječaja za popunu upravnih i nadzornih odbora u javnim ustanovama i poduzećima kojima je osnivač Općina Bugojno te je završetkom natječajne procedure omogućeno popunjavanje istih na multietničkoj razini te tako prvi put nakon rata imamo i predstavnike Hrvata u svim općinskim institucijama i javnim poduzećima. U Novom Travniku, još jednoj višenacionalnoj lokalnoj zajednici, traži se balans i produktivan odnos Hrvata i Bošnjaka s ciljem usmjeravanja na razvoj svih onih gospodarskih potencijala kojima raspolaže ova općina na čijem se čeku nalazi Stjepan Dujo (HDZ BiH), čovjek koji je sa svojim suradnicima uspio napraviti mnogo u proteklih godinu kako bi se stabilizirale gospodarske prilike.

Općinsko vijeće Novi Travnik usvojilo je nedavno proračun Općine za 2022. godinu u iznosu od 10,636.145 maraka, a osim što je rekordan, kako kažu iz te Općine, ima razvojnu i socijalnu komponentu. U obrazloženju se navodi kako je u proračunu za 2022. godinu prepoznata potreba gospodarskog razvoja pa su vidljiva ulaganja u gospodarske zone, konačno rješavanje pitanja potpune rekonstrukcije krova Sportske dvorane i dr. Uz to proračunom je predviđena rekonstrukcija dotrajalih gradskih ulica, rekonstrukcija ceste Novi Travnik – Travnik kao i izgradnja nove lamele Doma zdravlja. Također, prepoznate su potrebe studentske populacije te je Općina Novi Travnik u Srednjobosanskoj županiji postala rekorder po broju dodijeljenih stipendija (171). Nastavljen je i trend povećanja sredstava za porodiljne naknade koja će s 200 biti povećana na 300 maraka, kazali su iz Općine Novi Travnik. Odlukom Općinskog vijeće Novi Travnik nedavno je u javnu raspravu upućen i nacrt strategije razvoja općine Novi Travnik za razdoblje 2021. - 2027. godine, a njome se ističe, između ostaloga, kako prerađivačka industrija predstavlja okosnicu za povećanje učinkovitosti poslovanja gospodarstva i povećanje produktivnog zapošljavanja. Među strateškim ciljevima ističu unaprjeđenje konkurentske pozicije općine Novi Travnik u regionalnim i globalnim lancima vrijednosti, unaprjeđenja i lokalnim žiteljima, prilagođena dostupnost javnih i socijalnih servisa kao i održivo upravljanje okolišem i infrastrukturnim resursima. Mostar je proteklih mjeseci veliko gradilište, a najava novih projekata upućuje na zaključak o postojanju produktivne atmosfere u političkim odnosima. Ako gradska vlast Grada Mostara nastavi u dosadašnjem ritmu i surađivati, godina koja je pred nama trebala bi biti prekretnica za grad na Neretvi u mnogim područjima, poruka je gradonačelnika Marija Kordića koju je iznio u intervjuu za BHT1 uživo. Kordić se osvrnuo na sve izazove, ali i prilike koje stoje pred Mostarom, a poseban je fokus stavio na usvojeni proračun Grada koji je donesen odgovorno i u kojemu se nalaze značajna sredstva koja će se iskoristiti za nastavak kapitalnih ulaganja u projektima infrastrukturne i druge naravi.

Nadležnost lokalnih razina

Situacija u tri lokalne zajednice pokazatelj je koliko dobri i posloženi politički odnosi znače u stvaranju preduvjeta za gospodarski razvoj, a posljedično i za otvaranje novih radnih mjesta što u startu predstavlja i ključnu demografsku mjeru koja uspijeva usporiti negativne trendove. A upravo se u lokalnim zajednicama nalaze i neki od ključnih alata iz seta ustavnih i zakonskih nadležnosti kojima općine i gradovi mogu unaprijediti stanje kada je riječ o investicijskim procesima.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.