E-BEBE

Nema više hodanja, rodni list stiže na kućnu adresu

Nema više hodanja, rodni list stiže na kućnu adresu
21.09.2021.
u 21:38
Pogledaj originalni članak

Sve počinje i završava u rodilištu, barem što se tiče opsežne papirologije za prijavu novorođenčeta zbog koje se nekad danima obilazilo šaltere. Tako bi se u najkraćem mogao opisati projekt “e-Beba” koji je provela tvrtka Prointer ITSS, prenosi Srpskainfo.

U pitanju je informacijski sustav koji roditeljima u RS-u omogućuje da na osnovi obrasca popunjenog u rodilištu na kućnu adresu dobiju bebin izvod iz matične knjige rođenih, potvrdu o državljanstvu, potvrdu o prebivalištu i prijavu na zdravstveno osiguranje. Primalje, uvijek “glavne” u rodilištu, i sada imaju tu ulogu. One su te koje u sustav unose osnovne podatke o roditeljima i bebi i pokazalo se da su i taj dio posla uspješno svladale, kaže Ivana Nosović, QA za projekt “e-Beba” iz tvrtke Prointer ITSS.

– Naš tim obišao je svih 12 rodilišta u RS-u i svi su prošli obuku za rad na aplikaciji. Cilj ovog velikog i zahtjevnog projekta bio je roditeljima olakšati taj “administrativni” dio posla oko prinove, ali i osmisliti sustav koji neće biti kompliciran za uporabu. Kad sam vidjela kako to primalje rade, znala sam da smo u tome i uspjeli – objašnjava Ivana.

Otkriva da su se, očekivano, mlađe sestre u rodilištu radije hvatale ukoštac s ovim informatičkim izazovom, ali da ni one pred mirovinom nisu zaostajale.

– Sestre su se obično na licu mjesta dogovarale tko će taj posao preuzeti u većoj mjeri, a nama je bilo posebno važno da sve uspješno svladaju – kaže Ivana.

- Obuka je vrlo brzo svladana jer smo se obradovali sustavu koji će nam svima olakšati posao - smatra Aleksandra Topić, glavna medicinska sestra na Klinici za ginekologiju i porodništvo UKC-a RS-a.

– Najveću korist imat će roditelji koji će sada više vremena provoditi sa svojom bebom umjesto da hodaju od institucije do institucije i završavaju papirologiju. Sve se to sada završava ovdje kod nas – kaže Topić.

– Nekoliko klikova u rodilištu zamijenilo je, između ostalog, i nekadašnje ručno popunjavanje podataka u obrasce. Put do kompletnih i preglednijih podataka olakšan je i zdravstvenim djelatnicima jer su sve informacije o novorođenčetu i porođaju na jednom mjestu. I za sve to vam treba najviše desetak minuta – kaže Aleksandra Vujadinović, projektna menadžerica u Prointeru. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.