Opreza nikad dosta

Nesigurne pošiljke smanjile online kupnju za 25 posto

Nesigurne pošiljke smanjile online kupnju za 25 posto
28.04.2021.
u 20:56
Pogledaj originalni članak

Odjeća, elektronički uređaji, igračke, nakit... samo su neki od proizvoda koji su bh. građanima tijekom proteklog vremena stizali na kućni prag, piše Večernji list BiH.

Što se sve kupovalo?

Od svih navedenih proizvoda, odjeća je pri vrhu liste omiljenih proizvoda koje građani Bosne i Hercegovine naručuju i plaćaju online, ali češće od odjeće kupuju se ipak proizvodi s platforme OLX.ba. Nakon artikala s navedene platforme i odjeće, na listi proizvoda koji se kupuju preko interneta jesu igračke, nakit i proizvodi za kuću lokalnih proizvođača, a 15 posto ispitanika najviše kupuje elektroničke uređaje. Ove podatke pokazalo je regionalno istraživanje kompanije Visa 1. Za većinu ispitanika u Bosni i Hercegovini ključne prednosti online kupnje pametnim telefonom jesu praktičnost (59 posto), jednostavnost u odnosu na druge opcije (44 posto) i brzina (30 posto). Pritom četvrtina ispitanika smatra kako plaćanje pametnim telefonima pruža personalizirane preporuke, kao i specifičan sadržaj na osnovi lokacije korisnika. Osim s domaćih stranica koje se bave prodajom, bh. građanima stizala je roba i iz inozemstva. Tako su stanovnici BiH u prvom tromjesečju ove godine preko interneta kupili robe iz inozemstva u vrijednosti 692.732 KM, što je za 25 posto manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine. I iz inozemstva najčešće su naručivali odjeću, obuću i kozmetičke proizvode. Kako su pokazali podaci UNO-a BiH, za robu kupljenju internetom u inozemstvu ove godine naplaćene su 139.623 KM nameta, dok su se lani u istom razdoblju u proračun slile 193.743 KM. Ratko Kovačević, šef Odjela za komunikacije i međunarodnu suradnju, za Glas Srpske kazao je kako se od uvoznih nameta oslobađa roba zanemarive vrijednosti, sadržana u pošiljci poslanoj iz druge države izravno primatelju u BiH.

Manja kupovna moć

Inače, pandemija koronavirusa dovela je do većeg zanimanja bh. građana za online kupnju. Zbog pandemije svi oni koji se bave online prodajom podigli su cijene robe, dok je korona dodatno smanjila kupovnu moć stanovnika BiH. Iz trebinjske udruge “Oaza” kazali su kako se sve više građana javlja zbog čestih prijevara i nestanka paketa. Da su se posljedice širenja koronavirusa odrazile na internetsku kupnju, potvrdio je i Zoran Pavlović. - Problem s online kupnjom javio se prije manje od godinu dana kada je Kina, odakle je stizalo najviše robe, obustavila isporuku za BiH zbog nesigurnog transporta. - Tijekom pandemije mnogo pošiljki je prilikom transporta nestalo, zbog čega je Kina obustavila isporuku robe u BiH - kazao je Pavlović za Glas Srpske.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.