Izmjene Zakona o porezu na dodanu vrijednost (PDV) mogle bi biti jedno od rijetkih pitanja oko kojih će se na državnoj razini postići potpuni konsenzus, piše Večernji list BiH. Pokazalo se to i na sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, gdje je u prvom čitanju ovaj zakonski prijedlog dobio veliku potporu. Formalni predlagači su zastupnici Sanja Vulić, Mia Karamehić-Abazović, Saša Magazinović, Sabina Ćudić i Čedomir Stojanović, što je također svojevrsni kuriozitet jer dolaze iz različitih stranaka i obaju entiteta. Dopune zakona odnose se na povrat uplaćenog PDV-a na kupnju prve nekretnine za sve punoljetne osobe, fizičke subjekte koji su nastanjeni na teritoriju BiH.
Socijalni karakter
Kako ističu predlagači, analiza učinka ovakvih mjera u zemljama regije pokazala je da su iznimno korisne za stanovništvo, ali i ekonomiju. U obrazloženju se navodi kako se očekuje i utjecaj na tržište nekretnina u smislu da će stanovi cjenovno biti pristupačniji. - Kao jedan od razloga za donošenje ovih dopuna je i socijalni karakter predloženih izmjena jer smo suočeni s visokim cijenama stanova u BiH i ovim bi izmjenama kupnja prve nekretnine mladim ljudima bila pristupačnija - kazali su predlagači, a s tim se slaže i većina drugih zastupnika u državnom Parlamentu.
Namjera je da svaka punoljetna osoba s prebivalištem u BiH ima pravo podnijeti zahtjev za povrat PDV-a prilikom kupnje prve nekretnine, a koja nije prije bila u prometu. Predmetna porezna olakšica podrazumijevala bi da kupci ne ostvaruju pravo na umanjenje PDV-a na luksuz, odnosno da se predmetno pravo ograniči na povrat PDV-a koji se odnosi na uobičajenu kvadraturu od 40 četvornih metara stambenog objekta za kupca i dodatnih 15 četvornih metara za svakog člana kućanstva, a koji nisu ostvarili pravo na povrat za kupnju prvog stana. Izvjesno je, međutim, da bi do konačnog usvajanja ovaj predloženi zakon mogao pretrpjeti određene izmjene, na što su ukazali i pojedini zastupnici na samoj raspravi, ali i ekonomski stručnjaci u javnosti. Tako neki pojmovi nisu dovoljno definirani pa se povlači znak jednakosti između stana i stambenog objekta, iako to nije isto.
Među prijedlozima je i onaj da se u zakon ugradi zabrana prometovanja nekretninom na određeno razdoblje čija je izgradnja ili kupnja oslobođena od PDV-a, a kako bi se spriječile makinacije u praksi. Iz istog razloga trebalo bi obratiti pozornost i na podrijetlo novca koji se koristi za kupnju nekretnine jer je javna tajna da se novac u BiH “pere” upravo preko kupnje nekretnina. Nepostojanje registra stanova u BiH, prema kojem bi se utvrdilo kupuje li netko doista prvu nekretninu, još je jedan od problema na koje bi trebalo paziti pri izradi konačne verzije zakona.
Prilagodba sustava
Oporba je stava da je zakon dobar, ali da je potrebno u njega uvrstiti nekoliko odredbi, kao što je oslobađanje od PDV-a za izgradnju kuće, posebno u ruralnim dijelovima države. Upravo je na potrebu oslobađanja od PDV-a, a ne povrata poreza, kao logično rješenje, ukazao i zastupnik HDZ-a Predrag Kožul.
Jasno je da će aktualni prijedlog morati pretrpjeti određene korekcije, ali je njegovo konačno usvajanje svakako potrebno kako bi se mladima olakšala kupnja nekretnine, a time i utjecalo na njihovu odluku da ne napuštaju domovinu. U različitim istraživanjima upravo se nemogućnost rješavanja stambenog pitanja navodi kao jedan od glavnih razloga za odlazak mladih ljudi iz BiH. Zanimljivo je da je ovaj zakon naišao i na pozitivno mišljenje u državnom Ministarstvu financija, koje je do sada vrlo negativno reagiralo na prijedloge za izmjenu Zakona o PDV-u.
Naime, postoji opravdan strah da oslobađanje od plaćanja PDV-a bilo koje usluge ili proizvoda otvara prostor za zlouporabe. To iziskuje prilagodbu cijelog sustava, a kako je naša administracija inače spora, realan je i strah da bi se u toj sivoj zoni, dok se sustav ne adaptira, moglo loviti u mutnom. Zato je itekako važno kakav će biti konačan prijedlog zakona te koliko će se brzo porezni sustav pripremiti za tu promjenu.