Pomoć za opremanje djeteta

Općine i gradovi pomažu rodiljama, iznosi do 3000 KM

Općine i gradovi pomažu rodiljama, iznosi do 3000 KM
26.12.2021.
u 18:00
Pogledaj originalni članak

"Bogatstvo se ne mjeri novcem, već brojem zdravih i nasmijanih lica", riječi su majke sedmero djece. No, ona je, vidljivo je i po statistikama, jedan od rijetkih primjera stvaranja bolje budućnosti za BiH. Koliko je zapravo demografska slika BiH u lošem stanju, najbolje pokazuje podatak da je u BiH više umrlih nego rođenih. Sve je manje obitelji spremno zasnovati obitelj, a kao najčešći razlog trenutačne situacije ističu se visoki životni troškovi.

Smanjenje troškova

Kako bi se barem na neki način ublažio demografski slom te roditelje potaknulo na potomstvo, veliki broj gradova i općina iz proračuna izdvaja sredstva za rodilje, piše Večernji list BiH. Grude su općina koja predstavlja svijetli primjer u BiH. - U povodu rođenja prvog djeteta roditeljima pripada jednokratna naknada u iznosu od 500 KM. Za drugo dijete roditelji dobivaju iznos od 1500 KM koji će biti isplaćen u tri jednaka godišnja obroka od po 500 KM do djetetove navršene treće godine. Za rođenje trećeg i svakog sljedećeg djeteta roditeljima pripada naknada u iznosu od 3000 KM koja će se isplaćivati u šest jednakih godišnjih obroka od po 500 KM do navršene godine dana djeteta - priopćeno je iz Općine Grude. I Općina Posušje je za iduću godinu osigurala iznos od 50.000 KM koji će biti raspodijeljen na sljedeći način: 500 KM obitelji će dobiti za treće dijete i 1000 KM za svako sljedeće novorođeno dijete u višečlanim obiteljima. - Ovom populacijskom mjerom pokušavamo barem simbolično pripomoći u smanjenju troškova višečlanim obiteljima pri opremanju prinove - priopćili su iz Općine Posušje.

I općinska vlast Kreševa izdvaja sredstva za majke novorođenčadi, i to u iznosu od 500 KM. Načelnik ove općine Renato Pejak ranije je rekao kako je pomoć skromna, ali da namjeravaju pomoći svim rodiljama u skladu s mogućnostima Općine. Pomaže se i u Usori, a Martin Grujo, pomoćnik načelnika općine Usora, za Vecernji.ba naveo je nekoliko primjera u kojima općinska vlast radi sve kako danas-sutra ne bi ostala bez mladih ljudi koji pokreću i podižu život svake sredine. - Već nekoliko godina pomažemo mladim bračnim parovima koji postaju roditelji. Svaka obitelj ima pravo prijaviti se za pomoć, bez obzira na imovinsko stanje, odnosno za 100 KM na godišnjoj razini. I to pravo roditelji mogu ostvarivati do djetetove punoljetnosti. Uz navedeno, imamo novčanu pomoć i za rodilje. Nezaposlenim rodiljama Općina iz svog proračuna za prvo dijete isplaćuje po 100 KM mjesečno tijekom prve godine djetetova života, dok se za svako sljedeće dijete taj iznos povećava za 50 KM. Zaposlene rodilje, pak, imaju pravo na jednokratnu novčanu pomoć. Za rođenje prvog djeteta iz proračuna im se isplaćuje jednokratna pomoć u iznosu od 300 KM, za drugo dijete 400 KM, treće 500, odnosno iznos se povećava za 100 KM za svako sljedeće dijete - istaknuo je Grujo u nedavnom razgovoru za Večernji list. Mlade obitelji dobivaju pomoć i u Žepču - za prvo rođeno dijete 100 KM, za drugo 200, treće 300 KM. Novčanu nagradu u Tomislavgradu rodilje primaju u iznosu od 800 KM, dok Široki Brijeg za majku svakog novorođenčeta izdvaja 500 KM. Ovo su samo neke od općine i gradova koji izdvajaju značajne iznose za pomoć opremanja tek rođenog djeteta. Nezaposlene majke s područja općine Neum u idućoj će godini imati pravo na financijsku potporu u iznosu od 350 KM mjesečno, dok će iznos jednokratne pomoći do trećeg djeteta iznositi 800 KM, a za četvrto 1200 KM, piše Večernji list.

Izmjene

Naknada za nezaposlene rodilje je sa sadašnjih šest mjeseci po 300 KM produljena na godinu dana u istom iznosu, rekao je premijer Posavske županije Đuro Topić. Kada je pak riječ o RS-u, mjere populacijske politike definirane su u okviru Vladina programa, a jednokratna pomoć iznosit će 500 KM. •

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.