Promijenili ste način života, uzimate diuretik i najmanje dva druga lijeka za krvni tlak, ali vaš visoki tlak ne popušta ni milimetar na tlakomjeru. To se zove rezistentna hipertenzija. Jednostavno rečeno - vaš visoki krvni tlak teško je liječiti i vjerojatno ima skriveni sekundarni uzrok kojeg tek treba otkriti.
Rezistentnu hipertenziju obično prate jedno ili više medicinskih stanja. Osim liječenja primarnog problema lijekovima koji snižavaju tlak, liječnici obično istražuju sekundarne uzroke, odnosno čimbenike koji doprinose ovom stanju, a to mogu biti:
- Abnormalnosti u hormonima koji kontroliraju krvni tlak
- Akumulacija plaka koji začepljuje krvne žile koje hrane bubrege. Ovo stanje naziva se stenoza renalne arterije
- Problem sa spavanjem poznat kao opstruktivna apneja u snu
- Pretilost ili prekomjeran unos alkohola ili drugih tvari koje štetno utječu na krvni tlak
Praćenje i liječenje rezistentne hipertenzije
Dovođenje vrijednosti krvnog tlaka u granice normale započinje na način da liječnik prvo treba ustanoviti obrasce po kojima vaš tlak tijekom dana varira. Ponekad to podrazumijeva 24-satno nadziranje tlaka pomoću holtera ili mjerenje tlaka s kućnim tlakomjerom nekoliko puta dnevno uvijek u isto doba dana.
Liječenje također najčešće uključuje promjenu ili dopunu terapije lijekovima i istraživanje sekundarnih uzroka - zajedno s ključnim promjenama životnih navika, a to su:
- Uravnotežena prehrana s minimalnim količinama soli
- Ograničavanje konzumacije alkohola
- Svakodnevna tjelesna aktivnosti
- Održavanja zdrave tjelesne težine
- Upravljanje stresom
- Redovito uzimanje terapije isključivo prema naputku liječnika. Osobe s rezistentnom hipertenzijom trebaju uzimati prave lijekove u pravim dozama i u pravo vrijeme.
Nemojte uzimati lijekove ili dodatke prehrani koji mogu povisiti krvni tlak, kao što su tablete za mršavljenje i slični stimulansi, ciklosporin, prirodni sladić, lijekovi protiv bolova i nesteroidni protuupalni lijekovi, kao što su ibuprofen i celekoksib.
Nemate visoki tlak, ali ponekad je povišen? Evo zbog čega i zašto ne smijete uzimati lijekove