pokušajte

Pobijedite nesanicu: slijedite ovih 10 savjeta i napokon se naspavajte

Pobijedite nesanicu: slijedite ovih 10 savjeta i napokon se naspavajte
26.04.2023.
u 07:21
Pogrešno odabran jastuk lako može pogoršati glavobolje, neugodu i bolove u vratu i ramenima ili utrnulost ruku. Iako su oni od memorijske pjene trenutačno najpopularniji, kod kupnje jastuka razmišljajte u kojem položaju najčešće spavate.
Pogledaj originalni članak

Za slatke snove potreban je čvrst san, a nesanica je njihov najveći protivnik. Nakon obične prehlade, prema nekim statistikama, nesanica je najčešći problem koji nas mori.

Ako navečer teško tonete u san, noću se često budite, ujutro jedva otvorite oči, popodne ste umorni, a najbudniji ste predvečer, vrlo vjerojatno patite od insomnije. Potrebno je da resetirate svoj “unutarnji sat” i uštimate ga u skladu s ritmovima prirode. To bi značilo buditi se sa suncem i lijegati s mjesecom, piše ljepotaizdravlje.hr.

Kako se riješiti nesanice zauvijek na holistički način

1. Nabavite anatomski madrac

Svi oni prodavači madraca s TV reklama ne prodaju vam bajke kad kažu da su kvalitetan madrac i dobra podnica ključni za dobar san. I medicinski stručnjaci slažu se da je kvalitetan krevet presudan, stoga pri izboru madraca trebate biti vrlo pažljivi. Potrebno je izdvojiti više vremena za odabir, ali i novaca.

Koji je najbolji, onaj od memorijske pjene, lateks madrac, gel madrac ili s oprugama – ovisi samo o vama. Idealan je onaj koji vašoj kralježnici pruža anatomski oslonac i na njemu se trebate osjećati ugodno. Stoga je jedini savjet za kupnju madraca – isprobavajte, isprobavajte i isprobavajte! Madraci su izloženi zato da se na njima leži. Raspitajte se i za mogućnost probnog roka jer pojedini proizvođači nude i određeno razdoblje isprobavanja madraca kod kuće.

2. Jastuk odaberite prema položaju spavanja

Pogrešno odabran jastuk lako može pogoršati glavobolje, neugodu i bolove u vratu i ramenima ili utrnulost ruku. Iako su oni od memorijske pjene trenutačno najpopularniji, kod kupnje jastuka razmišljajte u kojem položaju najčešće spavate.

Primjerice, spavate li na trbuhu, anatomski jastuk od memorijske pjene nije dobar izbor, radije potražite vrlo tanki jastuk. Za one koji spavaju na leđima također se preporučuje tanji jastuk kako bi glava bila u prirodnom produžetku kralježnice, dok spavanje na boku zahtijeva čvršći jastuk, debljeg donjeg dijela koji daje potporu vratu, pa je primjerice u ovom slučaju jastuk od memorijske pjene dobar izbor.

3. Spavajte na posteljini dostojnoj kraljice

Za ugodan san, posebice ljeti, koristite samo posteljinu od prirodnih materijala, pamuka, svile, bambusa, lana ili konoplje. Sintetički materijali stvaraju statički elektricitet koji može ometati san.

4. Oponašajte sunčevu svjetlost

Kao što sunce postupno nestaje s neba i nježno blijedi njegova svjetlost, po istom principu navečer kod kuće smanjujte jačinu svjetla, čime ćete signalizirati svome tijelu da se stresan i aktivan dio dana bliži kraju.

5. Ugasite televiziju, pospremite mobitel

Smanjenjem jačine rasvjete, skratite i vrijeme koje provodite pred elektroničkim uređajima, računalom, televizorom ili mobitelom barem sat vremena prije odlaska u krevet. Opustite se uz šalicu čaja, pročitajte Ljepotu&Zdravlje, pišite dnevnik, razgovarajte s obitelji, meditirajte, prelistajte foto-album… Istraživanja su, naime, pokazala da noćne more u najvećoj mjeri uzrokuju stres.

6. Opustite se mirisima

S mjesecom na nebu, poigrajte se s eteričnim uljima ili mirisnim svijećama. Odaberite lavandu, sandalovinu ili vaniliju jer ovi mirisi imaju opuštajući, uravnotežavajući i uzemljavajući učinak. Osim toga, nakon što nekoliko večeri uzastopce zapalite istu svijeću, vaš će mozak automatski početi povezivati ove mirise sa stanjem mira i relaksacije.

7. Izolirajte svoja osjetila

Kako je danas teško spavaću sobu izolirati od buke te je potpuno zamračiti od ulične rasvjete ili različitih elektroničkih uređaja (kojima, usput rečeno, nije mjesto u sobi), ne libite se posegnuti za čepićima za uši i maskom za oči.

8. Preskočite kupku

Izbjegavajte namakanje u vrućoj kupki najmanje dva sata prije spavanje. Tjelesna temperatura mora se spustiti da biste utonuli u san, što je razlog zbog kojeg ljeti teško zaspimo tijekom sparnih noći.

9. Nazdravite noćnom čašicom

Prije odlaska u krevet, prokuhajte šalicu (biljnog) mlijeka, pa u nju dodajte prstohvat praha kardamoma, muškatnog oraščića i cimeta. Kratko ohladite napitak i po želji začinite medom. Toplo mlijeko je, baš kao iz bakinih priča, odličan lijek za insomniju, a ovi će začini samo pojačati njegovo blagotvorno djelovanje. Ne pijete li mlijeko, istim začinima možete oplemeniti čaj od kamilice, valerijana ili melise.

10. Navijte alarm s umjetnom zorom

Novost u svijetu tehnologije je budilica koja svojom svjetlošću oponaša prirodu – sunčev izlazak. Postupnim pojačanjem svjetlosti od 15 minuta do sat vremena prije postavljenog vremena buđenja, te na kraju po vašoj želji vibracijom ili zvukom budi vas na nježan i prirodan način.

Ovakav način buđenja posebno je koristan ako radite u noćnim smjenama ili se budite vrlo rano jer postupnim osvjetljavanjem sobe ovakva budilica prevari um i tijelo koji misle da je stiglo jutro. Svjetlo je, poput sunca, najmoćniji regulator našeg biološkog sata.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.