Njemačka želi privući kvalificirane radnike

Skočio broj viza studentima iz trećih zemalja, među kojima je i BiH: Evo koji su najčešći poslovi

Skočio broj viza studentima iz trećih zemalja, među kojima je i BiH: Evo koji su najčešći poslovi
21.11.2024.
u 21:41
Studenti koji dolaze iz EU-a ne trebaju studentsku vizu u Njemačkoj. Međutim, studenti koji dolaze iz trećih zemalja, među kojima je i BiH, moraju imati odgovarajuću vizu
Pogledaj originalni članak

Njemačka je pravo mjesto kada je riječ o kvaliteti visokog obrazovanja, istraživačkoj infrastrukturi, metodologiji podučavanja, jeftinom studiju i izgledima za karijeru. Zbog toga mnogi internacionalci još uvijek vjeruju da je Njemačka najbolje mjesto za stjecanje visokog obrazovanja. Studenti koji dolaze iz EU-a, Europskog gospodarskog prostora i Švicarske ne trebaju studentsku vizu u Njemačkoj kako bi mogli studirati. Međutim, studenti koji dolaze iz trećih zemalja, među kojima je i BiH, i žele se upisati na studije koji traju dulje od 3 mjeseca moraju imati odgovarajuću vizu, a po dolasku u Njemačku moraju podnijeti zahtjev za boravišnu dozvolu koja im daje zakonsko pravo boravka u toj zemlji.

Prošlogodišnji ublaženi propisi u Njemačkoj za imigraciju kvalificiranih kadrova dovest će do izdavanja oko 200.000 profesionalnih viza 2024. godine, što je porast od deset posto u odnosu na prethodnu godinu, priopćila je njemačka vlada. Broj viza za studente iz trećih zemalja porastao je za 20 posto, za pripravnike se udvostručio, a priznavanje stranih kvalifikacija povećano je za gotovo 50 posto u odnosu na prethodnu godinu, navodi se u priopćenju.

- Želimo privući kvalificirane radnike i profesionalce koji su hitno potrebni našem gospodarstvu već godinama - rekla je ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser. Vlada želi time odgovoriti na kritični manjak jer je u 2024. godini Njemačka imala 1,34 milijuna praznih radnih mjesta, prenosi Beta. Bivša koalicijska vlada socijaldemokratskog premijera Olafa Scholza, u savezu sa Zelenim i liberalima, u lipnju 2023. usvojila je izmjenu Zakona o imigraciji, uspostavljajući sustav bodova inspiriran kanadskim modelom, kao odgovor na manjak radne snage u zemlji, najjačoj europskoj ekonomiji.

Sada je za strance koji nisu državljani neke zemlje EU-a lakše ući na njemačko tržište rada i u zemlju dovesti i obitelj. Za studiranje i rad u Njemačkoj jedan od potrebnih koraka za dobivanje njemačke vize je osiguranje određene svote novca. To pokazuje njemačkim vlastima da imate dovoljno sredstava da se uzdržavate u Njemačkoj kako bi vam mogli izdati vizu. Ova određena svota treba biti položena na bankovni račun koji se zove blokirani račun. Od siječnja 2023. godine iznos koji mora biti uplaćen na blokirani račun prilikom podnošenja zahtjeva za njemačku studentsku vizu iznosio je 11.208 eura (934 eura mjesečno). Međutim, prema Studing-in-Germany.org, od rujna 2024. godine taj iznos je povećan na 11.904 eura za 12 mjeseci, odnosno 992 eura mjesečno. Taj zahtjev zasniva se na BAföG stopi, njemačkom programu financijske pomoći za studente. Ovaj depozit je minimalni iznos koji morate imati na vašem blokiranom računu kako biste pokazali da imate financijska sredstva (Finanzierungsnachweis) za studentsku vizu. Ovaj mjesečni iznos također ograničava koliko možete podići ili prenijeti svakog mjeseca, osim ako niste položili više od potrebnog minimuma.

Od akademske godine 2022./2023. Njemačka ima značajnu međunarodnu studentsku populaciju, s ukupno 458.210 studenata iz inozemstva (od kojih 90.632 imaju prebivalište u Njemačkoj), a očekuje se da će se taj broj značajno povećati u akademskoj 2024./2025. godini. Njemačka konstantno traži visokokvalificirane strane profesionalne radnike, međutim, zemlja također privlači i zahtijeva više sezonskih radnika, osobito tijekom turističke sezone. Studenti upisani na akreditirana sveučilišta u inozemstvu mogu raditi tijekom odmora između semestara do 90 dana.

Potrebna im je potvrda od službe za zapošljavanje stranih radnika (ZAV - Zentrale Auslands- und Fachvermittlung) i moraju ispunjavati određene starosne i dokumentacijske zahtjeve. Kako bi dobio vizu iz kvote za zapadni Balkan i prioritetni pregled od Savezne agencije za zapošljavanje, student treba imati ugovor ili obvezujuću ponudu posla od njemačkog poslodavca. Mnoge zemlje, uključujući Bosnu i Hercegovinu, imaju partnerske organizacije Savezne agencije za zapošljavanje (Bundesagentur für Arbeit) koje mogu posredovati pri sezonskim poslovima. Neki od najčešćih poslova dostupnih za međunarodne studente, uključujući one iz BiH, tijekom ljeta u Njemačkoj su poljoprivredni rad, gdje neki sezonski poslovi u ovom području uključuju berbu voća i povrća, održavanje farme, brigu o stoci, zatim ugostiteljstvo i turizam, festivali i događaji, gastronomija i maloprodaja.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.