Stanovništvo BiH ponovno na meti prevaranata

Stručnjaci savjetuju kako prepoznati pravu od lažnih aplikacija te ne nasjesti na prijevare

Stručnjaci savjetuju kako prepoznati pravu od lažnih aplikacija te ne nasjesti na prijevare
04.01.2025.
u 11:11
Stanovništvo Bosne i Hercegovine ponovno je u opasnosti od prijevara.
Pogledaj originalni članak

Ovaj put nije riječ o kojekakvim lažnim nagradama ni nasljedstvu od nepoznatih rođaka za koje, kako bi ga dobili, navodni dobitnici trebaju ostaviti osobne podatke i bankovni račun. Naime, širenjem online trgovine i ulaskom novih tvrtki za e-trgovinu na tržište Bosne i Hercegovine javlja se sve veći broj lažnih aplikacija.

Posljednji primjeri vezani su uz kinesku internetsku trgovinu poduzeća PDD Holdings koja se specijalizirala za prodaju širokog spektra proizvoda, uključujući odjeću, elektroniku, kućanske potrepštine… - Temu. Prevaranti su iskoristili ulazak ove internetske platforme u BiH te izradili lažnu aplikaciju zbog koje je određen broj osoba prevaren. Kako su objasnili iz Ministarstava unutarnjih poslova RS-a, prevaranti koriste ovu aplikaciju kako bi prikupljali podatke o platnim karticama i druge osobne podatke korisnika u cilju njihove zloupotrebe. Ističu kako lažna aplikacija izgleda identično kao originalna Temu aplikacija, s logotipom i sličnim korisničkim interfejsom, a navodi korisnike na lažne stranice i od njih traži ažuriranje podataka, među kojima se traže i podaci s platne kartice (broj kartice, CVV kod).

Čak i sam Temu u aplikaciji upozorava svoje kupce da ne vjeruju lažnim SMS-ovima u kojima se traže dodatne naknade kako bi paket bio isporučen te navode neke od najčešćih primjera. "JP BH Pošta - Podsjetnik: Zbog netočne adrese isporuka je neuspješna dva puta. Molimo potvrdite vašu detaljnu adresu, inače će paket biti vraćen", jedan je od primjera te se nakon teksta ove poruke nudi link na kojem bi navodno trebalo potvrditi tu adresu. S Temua upozoravaju da se to nikako ne čini. Iz Asocijacije za internetsku trgovinu "eComm" u Bosni i Hercegovini istaknuli su da nema prostora za paniku i nepovjerenje ako se prilikom kupnje obrati pozornost na nekoliko bitnih segmenata. Član Upravnog odbora Asocijacije "eComm" Elvis Pivić ističe da u slučaju kupnje od domaće kompanije ili pak kompanije koja ima registrirano predstavništvo u Bosni i Hercegovini postoji niz olakšavajućih činjenica uz koje će se sigurno i bezbrižnije kupovati.

- U slučaju da registrirana internetska trgovina ima oznaku "eComm Trust Mark", onda je to najpouzdaniji način kupnje. Međutim, ako to nije slučaj, preporučujemo da kupac uvijek posjeti mrežnu stranicu, pogleda prepoznatljivi logotip kompanije i uvjeri se u autentičnost, potom usporedi navedenu adresu s onom registriranom na Google Maps te u konačnici provjeri kontakt-telefone za podršku kupcima i korisnicima usluga putem kojih se u svakom trenutku mogu kontaktirati vlasnici internetske trgovine. Prilikom kupnje obratite pozornost na sve detalje. Većina kompanija obično daje i više opcija plaćanja, što je jamstvo da je riječ o pouzdanoj kompaniji u kojoj za novac koji plaćate dobijete upravo ono što ste naručili. Također, domaće kompanije u većini slučajeva imaju točno precizirane uvjete povrata proizvoda uz mogućnost povrata novca ili zamjene za drugi proizvod - objasnio je Pivić. Kada je riječ o naručivanju izvan BiH, iz ove asocijacije ističu kako u ovakvim slučajevima, osim na logotip i autentičnost boja, koje se obično razlikuju u odnosu na originalnu aplikaciju za nekoliko nijansi, pozornost posebno treba obratiti na recenzije. Naglašavaju kako kreatori lažnih aplikacija većinom kreiraju i lažne recenzije, ali se one prepoznaju po identičnom sadržaju i napisane su u nekoliko rečenica kojima se isključivo hvale usluge ili proizvodi lažnih internetskih trgovina. Uz recenzije nerijetko se objavljuju i fotografije osoba koje navodno stoje iza komentara, a zapravo su to fotografije javno dostupne na Google pretraživaču i zloupotrijebljene u svrhu obmanjivanja kupaca. Cijene proizvoda obično su niske, mnogo niže nego na originalnim internetskim trgovinama, odnosno na originalnim aplikacijama.

- Niske cijene privlače više pozornosti i kupac se s lakoćom odlučuje na kupnju. Također, prijevod za opis proizvoda jedan je od znakova da je riječ o lažnoj aplikaciji. Prijevodi su obično šturi i dobiveni putem Google prevoditelja. Stavka povrata novca ili zamjena proizvoda većinom je navedena kako bi zavarala kupca, a propusti u ovom smislu su da nema navedene adrese za povrat ili zamjenu. Jako su često navedene i stavke vremenski ograničene kupnje, obično na 24 sata do isteka zaliha, u cilju podizanja tenzija kod kupca i ishitrene kupnje - navodi Pivić. Dragana Vujić, inspektorica za visokotehnološki kriminalitet entitetskog MUP-a, za medije je navela kako je najosnovnije na što treba obratiti pozornost da se Temu aplikacija preuzima iz službene trgovine aplikacija, Google Play ili App Store. Isto tako, koristi se svojevrstan https protokol, upravo taj protokol koji ima "s" u svom nastavku secure, odnosno svojevrsnu sigurnost. Lažne stranice obično su na httpt i nemaju slovo "s", dakle secure ili sigurnost. Inače, novim Zakonom o unutarnjoj trgovini u Federaciji BiH konačno se uređuju, odnosno reguliraju određena pravila vezana uz domaće internetske trgovine.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.