Kuhinjski i lovački noževi, kao i drugi predmeti pogodni za nanošenje ozljeda, na području Hercegovačko-neretvanske županije ubuduće će biti okarakterizirani kao hladno oružje, a lovci prilikom nabave novog oružja neće morati ponovno polagati ispit o osposobljenosti za pravilno držanje, nošenje i rukovanje oružjem, piše Večernji list BiH.
Brojne promjene
Naime, na jednoj od sjednica Vlada Hercegovačko-neretvanske županije usvojila je zakon o izmjenama i dopunama Zakona o oružju i streljivu u HN županiji kojim se ispravljaju određene nelogičnosti koje su policijskim službenicima otežavale rad na terenu. Kako se navodi u obrazloženju zakona, Policijska uprava Konjic u svom radu u proteklom razdoblju susrela se s problematikom kako Tužiteljstvo tumači pojam hladno oružje, a kojem su podnijeli izvješće protiv osoba koje su koristile ili posjedovale određene noževe u alkoholiziranom stanju. Tužiteljstvo je ista izvješća odbacilo jer se, po njihovu tumačenju, u hladna oružja ne mogu svrstati kuhinjski ni lovački noževi, kao ni drugi predmeti pogodni za nanošenje ozljeda. Stoga je novim zakonskim rješenjem jasno definirano kako u hladno oružje spadaju bokseri, bodeži, kame, mačevi, koplja, sablje, bajuneti te noževi čije se sječivo nalazi pod pritiskom sabijene opruge, a iz drške iskaču pritiskom na gumb, bez obzira na dužinu oštrice ili sakrivene oštrice, druga potajna oružja sa sakrivenim oštricama (oružni štapovi, oružni kišobrani i sl.) te metalne zvjezdice za bacanje. Hladnim oružjem u HNŽ-u smatraju se i razne vrste palica te drugi predmeti pogodni za nanošenje ozljeda.
Usklađenost
Iz praktičnih razloga ovim zakonom definirano je kako se podnositelji zahtjeva za nabavu novog oružja iste vrste oslobađaju polaganja ispita o osposobljenosti za pravilno držanje, nošenje i rukovanje oružjem. Također, polaganja ispita oslobođene su osobe koje obavljaju ili su obavljale poslove policijskog službenika, službenika sudske policije, službenika straže kazneno-popravnih ustanova, službenika obavještajno-sigurnosnih agencija BiH, osiguranja osoba i imovine, profesionalne vojne osobe uz dokaz institucije da po formaciji nose tu vrstu oružja te za oružje kategorije B koje osoba nabavlja radi bavljenja sportskim streljaštvom – potvrdom sportske streljačke organizacije da je kao član iste osposobljen za rukovanje tom vrstom oružja. Zakon će po stupanju na snagu vlasnicima oružja također omogućiti da kod ovlaštenog trgovca oružjem izvrše zamjenu oružja staro za novo. Zanimljivo je spomenuti i kako će oružjem koje je predmet ostavinskih rasprava nakon određenog razdoblja moći raspolagati MUP HNŽ-a. Naime, zakonom je propisano da se u slučaju smrti vlasnika oružje i streljivo preda nadležnom tijelu. Budući da postoji veliki broj predanog oružja za koje godinama nije završen ostavinski postupak, u određenim policijskim upravama stvara se problem sa skladištenjem istoga. Kako bi se ovaj problem ubuduće izbjegao, strankama je dan rok od pet godina da završe ostavinski postupak za oružje. Ako do toga ne dođe, rješenjem nadležnog tijela oduzima se i daje Ministarstvu na raspolaganje. Treba napomenuti i kako se ovim zakonskim rješenjem HN županija usklađuje sa standardima EU-a te će tako ubuduće oružni list za držanje, oružni list za držanje i nošenje oružja i odobrenje za držanje oružja, umjesto deset, vrijediti pet godina. Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o oružju i streljivu u Hercegovačko-neretvanskoj županiji također dopušta da građani mogu legalizirati oružje za koje nemaju oružni list, a koje se, prema ovom zakonu, može registrirati sukladno odluci o predaji oružja ako najkasnije do 31. 12. 2021. godine podnesu zahtjev za izdavanje isprave o oružju.•