30 posto niže od globalnog prosjeka

Unatoč poskupljenjima, stanovnici BiH plaćaju najjeftiniju struju u Europi

Unatoč poskupljenjima, stanovnici BiH plaćaju najjeftiniju struju u Europi
04.01.2025.
u 16:00
Iako je u kolovozu prošle godine došlo do rasta cijene električne energije u dijelu Bosne i Hercegovine, stanovnici ove zemlje još uvijek plaćaju njezinu najnižu cijenu u odnosu na zemlje Europske unije.
Pogledaj originalni članak

Naime, nakon poskupljenja od 10 posto za korisnike Elektroprivrede BiH, kućanstvo koje mjesečno potroši 500 kilovatsati (kWh) sada plaća oko 38 eura.

Tko plaća najviše

Potrošačima koji su korisnici Elektroprivrede HZ HB u posljednje vrijeme cijene električne energije nisu podizane te kućanstva koja troše 500 kilovatsati (kWh) za njih plaćaju 36 eura. Prema podacima Eurostata, u prvoj polovini 2024. godine prosječne cijene električne energije za kućanstva u Europskoj uniji zabilježile su neznatan rast u usporedbi s drugom polovinom 2023. godine, s 28,30 eura za 100 kilovata po satu (kWh) na 28,90 eura za 100 kWh.

Najviše cijene električne energije, uključujući poreze za kućanstvo, u prvom polugodištu protekle godine zabilježene su u Njemačkoj, gdje je cijena bila 39,50 eura za 100 kWh, a slijede Irska s cijenom od 37,40 eura i Danska s cijenom od 37,1 euro za 100 kWh. Unatoč smanjenju troškova energije, opskrbe i mrežnih usluga, koji su za dva posto smanjeni u odnosu na drugu polovinu 2023. godine, ukupne su cijene porasle za dva posto jer su vlade smanjile subvencije, naknade i porezna smanjenja za potrošače te su, prema podacima Europskog zavoda za statistiku Eurostata, ukupni porezi povećani za 16 posto u odnosu na drugu polovinu 2023. U usporedbi s prvom polovinom 2023. godine, kada je cijena električne energije iznosila 29,40 eura za 100 kWh, cijene su u prvoj polovini protekle godine zabilježile manji pad. Kada je u pitanju Europska unija, najnižu cijenu električne energije imala su mađarska kućanstva, s cijenom od 10,90 eura za 100 kWh, a slijede Bugarska s 11,90 eura i Malta s cijenom od 12,60 eura, prenose financije hr. Hrvatska je s cijenom električne energije do Malte te se sa Slovačkom nalazi među pet država EU-a s najnižom cijenom električne energije, podaci su Eurostata. Treba napomenuti kako se, uz to što BiH ima najnižu cijenu električne energije u Europi, stanovnici ove zemlje, barem po ovom pitanju, nalaze u povoljnijem položaju od većine zemalja svijeta.

Usporedbe i cijene

Naime, tu temu nedavno su obradili i pojedini specijalizirani portali koji se bave kretanjem vrijednosti energenata. Prema njihovim podacima, uspoređujući cijene električne energije i naftnih prerađevina u 100 zemalja u svijetu, BiH se našla na 99. mjestu liste po visini cijene električne energije, a kada je u pitanju gorivo – na 61. Prema njihovu pisanju, cijena električne energije u BiH je čak 30 posto niža od globalnog prosjeka, a društvo joj na ovom popisu prave Mađarska, Bjelorusija, Srbija, Južna Koreja i Meksiko. Prema podacima objavljenim na navedenim portalima, tijekom prošle godine jeftiniju struju od stanovnika BiH plaćali su samo stanovnici Demokratske Republike Kongo. Prema tvrdnjama stručnjaka, razlike u cijenama dijelom su rezultat i načina na koji se proizvodi električna energija. Tvrde kako je proizvodnja električne energije uz pomoć solarnih i vjetroelektrana značajno skuplja od proizvodnje iz hidroelektrana. Prema službenim podacima, proizvodnja hidroelektrana tijekom 2023. godine bila je veća za 44 posto, a termoelektrana manja za 13 posto u odnosu na 2022. godinu. Isti podaci Eurostata pokazuju kako je prosječna cijena plina u EU protekle godine pala za 7 posto u usporedbi s istim razdobljem 2023. godine, s 11,90 eura za 100 kWh na 11 eura za istu količinu.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.