Prognoze ekonomista za godinu u koju smo tek ušli nisu dobre

Vanjskotrgovinski deficit 13,82 milijarde KM, izvoz pao za 440 mil. KM, a uvoz veći za 480 mil.

Vanjskotrgovinski deficit 13,82 milijarde KM, izvoz pao za 440 mil. KM, a uvoz veći za 480 mil.
15.01.2025.
u 19:31
Pogledaj originalni članak

Podaci Uprave za neizravno oporezivanje BiH o vanjskotrgovinskoj razmjeni BiH u 2024. godini otkrivaju značajna odstupanja u uvozu i izvozu Bosne i Hercegovine u odnosu na prethodnu godinu, piše Večernji list BiH. Pa tako je vanjskotrgovinski deficit u robnoj razmjeni iznosio 13,82 milijarde KM. Izvoz je, naime, opao za 440 milijuna KM, a uvoz skočio za 480 milijuna KM. Prema podacima UNO-a BiH, u prošloj godini uvoz je iznosio 30,43 milijarde KM, dok je godinu dana prije ta brojka iznosila 29,95 milijardi KM. S druge strane, u prošloj godini izvezli smo robe u vrijednosti 16,61 milijardu, a godinu prije 17,05 milijardi KM. Najznačajniji partner je Hrvatska, u koju smo najviše izvezli, ali i iz nje najviše uvezli. Naime, u Hrvatsku je izvezeno robe u vrijednosti od 2,62 milijarde KM, dok je iz te susjedne zemlje uvezeno robe u vrijednosti od 5,87 milijardi KM.

Pesimistične prognoze

Nažalost, prognoze ekonomista za godinu u koju smo tek ušli nisu dobre. - BiH je uvelike ovisna o uvozu, čak u ključnim stvarima kao što su hrana i energija, dok s druge strane izvozi robu bez koje drugi mogu. Doći će do pogoršanja njezinih uvjeta vanjskotrgovinske razmjene, što će slabjeti njezinu ekonomsku aktivnost i voditi porastu njezina zaduženja. Tim više što će u idućoj godini, po običaju, sve ovo staviti na stranu i otpočeti predizborna kampanja - kazao je za Buku ekonomist Vjekoslav Domljan. Ekonomist Admir Čavalić rekao je za Nezavisne da, nažalost, zbog međunarodnih okolnosti teško možemo očekivati oporavak izvoza. - Ove godine čak možemo očekivati stagnaciju ili pad izvoza, prije svega zbog stanja njemačkog gospodarstva. Pratimo podatke iz prosinca prošle godine, ali i sada u siječnju, i situacija se ne popravlja ni ekonomski ni politički u Njemačkoj. To nije dobro za BiH, ali ni za druge članice EU-a. Ovakvo stanje umanjuje naše izvozne potencijale. Oko 70% naše vanjskotrgovinske razmjene vezano je uz gospodarstvo EU-a, čiji je centar Njemačka. To stvara dozu pesimizma. Uz to, postoje i druge negativne ekonomske okolnosti u kontekstu zakona i uredbi unutar same BiH - objasnio je Čavalić. U prošloj godini najviše je uvezeno mineralnih goriva, ulja i proizvoda njihove destilacije te bitumenskih tvari i mineralnih voskova u vrijednosti od čak 3,66 milijardi KM. Slijedi uvoz nuklearnih reaktora, kotlova, strojeva te aparata i mehaničkih uređaja i njihovih dijelova u vrijednosti od 2,72 milijarde KM te vozila, osim tračničkih vozila, kao i njihovih dijelova i pribora, za 2,47 milijardi KM.

Uvozimo sve

U BiH se uvozi sve - od goriva, odjeće, obuće do kruha, vode i kolača. Uvoz svih vrsta mesa u BiH za osam mjeseci protekle godine povećan je za oko 50 milijuna KM, dok je izvoz mesa manji za oko 11 milijuna KM. Naime, prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje BiH, uvoz mesa za osam mjeseci prošle godine iznosi 372,979.280 KM, što je u odnosu na isto razdoblje prošle godine više za oko 50 milijuna KM, odnosno prošlogodišnji uvoz je iznosio 322,140.130 KM. Kada je riječ o kilogramima, tijekom ove godine uvezeno je 52,366.211 kilograma, što je u odnosu na isto razdoblje prošle godine više jer su lani uvezena 45,989.624 kilograma mesa. Kada je riječ o izvozu mesa i mesnih prerađevina iz Bosne i Hercegovine, on je manji za oko 11 milijuna KM. Više od 205 milijuna maraka BiH je izdvojila za kupnju vode iz uvoza u prvih osam mjeseci ove godine. Prema podacima UNO-a BiH, za 8 mjeseci prošle godine uvezli smo gotovo 166,6 milijuna litara vode. Vode, uključujući prirodne ili umjetne mineralne, kao i gazirane vode bez šećera, platili smo blizu 26,65 milijuna KM, a vode, mineralne i gazirane s dodanim šećerom i drugim sredstvima za zaslađivanje i aromatizaciju, čak 178,4 milijuna maraka. Najveće količine stigle su iz susjedstva, Srbije i Hrvatske, zatim Mađarske i Slovenije, ali bh. građani piju i vodu iz Italije, Turske, Njemačke, Poljske, Češke, Sjeverne Makedonije, Rumunjske, Kosova, Norveške, Belgije, Grčke, čak i iz SAD-a, Litve, Estonije, Portugala, Egipta, Južne i Sjeverne Koreje... Put do BiH pronašle su i manje količine iz Moldavije, Tajlanda, Vijetnama, Kine, Japana, Libanona ili Brazila.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.