Anonimac iz Beograda vratio je Veleposlanstvu BiH u Srbiji 44 slike sa žigom Muzeja AVNOJ-a iz Jajca. Ta su djela nestala za rata prije više od 20 godina. Riječ je o djelima slikara Božidara Jakca, izvijestila je Al Jazeerina reporterka Nataša Kovačev. U Centru protiv krijumčarenja umjetninama kažu da je ovo prvi takav slučaj, ali da se i dalje traga za tisućama djela ukradenih tijekom i poslije rata u čitavoj BiH. U resornom ministarstvu u Sarajevu navode da bi djela uskoro mogla biti vraćena.
- Razgovarali smo i s kolegama u Ministarstvu kulture Srbije da bi se jednostavno provela sva zakonska regulativa povrata tih umjetnina, kazala je Biljana Čamur Veselinović iz Ministarstva civilnih poslova BiH. Ta vijest obradovala je ravnatelja Međunarodne galerije portreta u Tuzli. Njima je nakon rata ukradeno blizu 60 slika, a kada je shvatio da nisu jedini, Jusufović je osnovao Centar protiv krijumčarenja umjetninama.
- Ono što smo mi prikupili su podaci od kojih vam, narodski rečeno, pamet staje. Doslovno, BiH je opljačkana i u ratu, ali nastavilo se i nakon rata, zaključio je Dženan Jusufović iz Centra protiv krijumčarenja umjetninama. Ipak, BiH još nema ni popis ukradenih djela iako su od njihovog nestanka prošla dva desetljeća. U nadležnom ministarstvu kažu da rade na tome. Mnogo je slikara, kolekcionara i ustanova kojima su ukradena djela. Među njima i Umjetničkoj galeriji BiH koja ove godine slavi sedam desetljeća postojanja. Posljednje dvije traga za nestalim slikama. - Riječ je o 46 pravoslavnih ikona, dva remek-djela Ferdinanda Hodlera i jednom rukopisu, čini mi se”, rekao je Strajo Krsmanović iz Umjetničke galerije BiH. Iako su prošla 2 desetljeća, direktor galerije vjeruje da će djela biti nađena. Sve manje ima smisla raspolagati ukradenim umjetničkim djelima. Ako nemate atest, ako nemate podatke o podrijetlu, onda ih je teže prodati. Sve je manje crnog tržišta, mada ga na Balkanu još uvijek ima dosta.•
Atelje Seida Hasanefendića ispunjen je slikama. Danas je to i mjesto gdje stanuje, ali tijekom rata nije bilo tako. Iz sigurnosnih razloga do ateljea tada nije mogao dolaziti. Umjesto njega, dolazili su drugi i odnijeli blizu 130 umjetničkih djela. Nijedno do danas nije vraćeno.
- Kad bih neku računicu pravio, to je negdje možda milijun i pol njemačkih maraka, možda i dva. Ne samo da su slike odnesene, odnesen je materijal, kazao je umjetnik Seid Hasanefendić.
Pretpostavlja da je među pljačkašima bio netko tko je dobro poznavao umjetnost, tko je, kaže, znao što se može unovčiti.
- Slane su mi fotografije tih mojih slika, naravno, skinute s blind rama i nuđeno mi je da otkupim, istaknuo je on. Sve je prijavio policiji, ali povratnu informaciju nikada nije dobio. Nažalost, nije jedini. Na stotine je takvih oštećenih bh. umjetnika.