Pljačke, razbojstva, ubojstva

Sarajlije već dugo osjećaju kronični strah zbog nasilja

17.11.2015.
u 16:37

Gotovo ne prođe dan da u glavnom gradu BiH ne budu ispisane stranice crne kronike, a i stručnjaci su podijeljeni o sigurnosti Dr. Elmedin Muratbegović, profesor kriminologije

Gotovo ne prođe dan da u glavnom gradu BiH ne budu ispisane stranice crne kronike. Na svakodnevna džeparenja, otimanje mobitela i novčanika uz prijetnje noževima kao da su građani naviknuli. Pljačke banaka, trgovina, crpki, kladionica..., i na to dodajmo ubojstva slučajnih prolaznika, crna su slika koja ovih dana ilustrira Sarajevo. I dok iz policije poručuju kako je sigurnosna situacija zadovoljavajuća, baratajući statističkim podacima i uspoređujući Sarajevo s drugim svjetskim metropolama, građanima i nije baš jednostavno izići na ulicu.

Začarani krug

Dr. Elmedin Muratbegović, profesor kriminologije, kazao je za Klix.ba kako ima dojam da građani Sarajeva osjećaju kronični strah jako dugo. - Vjerojatno smo 'utopljeni' u službene statistike kriminaliteta koje nam se 'recitiraju' svaki mjesec. No, je li to baš tako kako kažu, da smo sigurni. Krenimo od svakodnevnice. Možete li zamisliti situaciju posljednjih 5 godina da pošaljete dijete u školu s mobitelom u ruci? Možete li zamisliti stan u urbanom dijelu Sarajeva bez blindiranih vrata, VW vozilo bez najmanje dvije vrste zaštite? Možete li zamisliti situaciju da jedan dan ne vidite ulične trkače u 'bijesnim automobilima' kako jure središtem grada i prolaze kroz crveno svjetlo?", upitao je Muratbegović. Ističe kako građani Sarajeva puno stvari već dugo vremena ne mogu zamisliti te da su zaboravili i kako bi to trebalo izgledati.

Suprotni stavovi

- Začarani krug se ponavlja od incidenta do incidenta. Novinari malo osvijetle problem, ali to traje nekoliko dana i opet sve isto. Naš problem je u tome što građani jednostavno nemaju povjerenje u organe formalne socijalne kontrole, pa ni u policiju, između ostalog. Teško je uvjeriti običnog čovjeka da bude dio zajednice i participira u stvaranju ambijenta sigurnog življenja, kada se on jednostavno teško može osloniti na kvalitetu usluge koju vidi i koju živi svaki dan od službenih organa, kazao je. S druge strane, magistar kriminalistike Srđan Vujović iz Udruženja kriminalista, kriminologa i menadžera sigurnosti kazao je kako trenutačno ne može reći da se građani Sarajeva osjećaju nesigurno. - Rezultati posljednjih znanstvenih istraživanja o strahu od kriminala provedenih na području Sarajeva pokazali su da se građani osjećaju nešto nesigurnije nego u ostalim gradovima zapadne Europe. Ipak, ta razlika nije značajno velika. Također, treba uzeti u obzir da je strah od kriminala ili osjećaj sigurnosti, upravo samo subjektivni osjećaj građana, a koji ovise o puno čimbenika.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije