Europskom unijom će u iduće dvije godine predsjedati države s kojima BiH nema diplomatsku suradnju na najvišoj razini.
Predsjedanje Unijom
Kao što je poznato, države članice EU-a se svakih šest mjeseci smjenjuju u predsjedanju Unijom i za vrijeme tog mandata vode i koordiniraju aktivnosti EU-a izvan nadležnosti Europske komisije. Od početka ove godine na čelu EU-a je Danska. Nakon nje, u drugoj polovini 2012. godine, predsjedanje preuzima Cipar. U prvoj polovini iduće godine tu ulogu će Ciprani prepustiti Irskoj, dok će drugi dio 2013. godine Unijom predsjedati Litva.
Niti jedna od ove četiri članice Europske unije nema diplomatsko predstavništvo u Sarajevu, pa će u vrijeme dok budu predsjedale Unijom BiH „pokrivati“ iz susjednih zemalja ili čak iz svojih prijestolnica. Kraljevina Danska je, doduše, imala veleposlanstvo u BiH, ali ga je u okviru reorganizacije i redukcije diplomatske mreže zatvorila. Trenutno Danska pokriva BiH iz Ljubljane, a i odluka da se zatvori predstavništvo u Sarajevu dovoljno govori o značenju koje službeni Kopenhagen pridaje BiH. Danci ističu kako tvrdnje o njihovoj nenaklonjenosti BiH i njezinim aspiracijama za dobivanje kandidacijskog statusa nisu točne. No, ako se politički odnosi BiH s Danskom i mogu ocijeniti korektnim, s budućom zemljom koja će predsjedati Unijom, a to je Cipar, svakako nisu. Politički, ekonomski, kulturni i svi drugi odnosi BiH i Cipra su, blago rečeno, hladni. Za vrijeme ciparskog predsjedanja EU-om teško je očekivati bilo kakve konkretne poteze u korist nastavka integracije BiH u EU. Sasvim je sigurno da BiH neće biti među prioritetima vlade u Nikoziji, a činjenica da BiH nema veleposlanstvo na Cipru samo dodatno učvršćuje ovu tvrdnju.
Hladni odnosi
Sličan je odnos BiH i s državama koje će voditi EU u idućoj godini. Teško je reći ima li BiH hladnije odnose s Irskom ili Litvom. Niti jednoj od ovih zemalja BiH nije ni blizu prioriteta. Ilustrira to podatak da BiH diplomatski pokrivaju nerizedentno. S druge strane, vanjska politika BiH je bila kratkovidna, pa je prednost u širenju diplomatsko-konzularne mreže BiH dana nekim azijskim zemljama, a ne članicama EU-a. Naime, Cipar, Irska i Litva nisu jedine članice EU-a u kojima BiH nema veleposlanstva. Na ovom popisu nalaze se i Malta, Portugal, Finska, Luksemburg, Slovačka, Latvija i Estonija.
No, zato je BiH diplomatski prisutna u Kataru, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Kuvajtu.