Tjedan dana nakon prelaska na ljetno računanje vremena zahladnjelo je. Bilo je i snijega i mraza. No političko ozračje u BiH, brdovitom Balkanu i šire po bijelom svijetu sve je užarenije. Trumpova odluka o carinama gotovo svima čini svoje, nastavlja se izmjena vatre između Rusije i Ukrajine, a ključa u bosanskom loncu. Nekim tajnim nitima sve na svijetu povezano je. Jednima su vezane ruke, drugima sputane noge, neki su više nego odrješiti, a neki bi sve svezali i prisilili na robovanje. Umislili su da sve konce drže u svojim rukama pa vuku nerazumne poteze. U geostrateškoj partiji šaha vuku rizične poteze, a u geopolitičkoj partiji pokera blefiraju i sve riskiraju. Mnogima nije jasna politika Donalda Trumpa iako je bio posve jasan u svojim predizbornim obećanjima. Euroatlantski savez na velikoj je kušnji. Povijest se ponavlja na farsičan način. Naime, još prije 70 godina postojala je ozbiljna ideja o vojnoj sili zapadne Europe, koja se dopadala i Charlesu de Gaulleu. No, vjerovalo se u moć i zaštitu Sjedinjenih Američkih Država i NATO-a. Kad je o SAD-u riječ, valja se prisjetiti riječi Winstona Churchilla: "Amerikanci će učiniti pravu stvar, ali tek nakon što probaju sve ostalo!" Sve nas podsjeti na razgovor između Muje i Fate.
- Zašto s Hasom više ne igraš šah? - upita Fata.
- Bi li ti igrala s nekim tko stalno pljucka, puši i krade figure? - priupita je Mujo.
- Naravno da ne bih - odgovori Fata.
- Neće ni Haso - objasni joj Mujo.
Trump ispunjava svoja predizborna obećanja, ne baš istim redom. Prije zaustavljanja rata u Ukrajini, pokrenuo je trgovinski rat. I to sam protiv svih. Jasno je kao dan da Trump na sve moguće i nemoguće načine želi usporiti rast Kine, a ubrzati smanjenje američkog enormnog duga, koji se piše s 12 nula, na razumnu mjeru. Želi vratiti američke tvornice iz Kine, Meksika i drugih država s jeftinijom radnom snagom u SAD-u, a ne zna tko će u njima raditi. Najavljene Trumpove carine izazvale su udar na svjetsko gospodarstvo, padove burzovnih indeksa, ali i pad cijena nafte. U Americi brojni građani prosvjeduju u strahu od rasta cijena, inflacije i recesije.
Trump je, najavljujući carine gotovo svima, osim Rusima, slavodobitno uzviknuo da su Sjedinjene Američke Države konačno doživjele - oslobođenje! A zapravo ukida slobodno tržište. Kini je Trump najprije odrapio carinu od 104 posto, a kineski imperij nastoji uzvratiti udarac. Prijeti Trumpu zabranom kineskim kompanijama da investiraju u SAD. No Trump uzvraća mogućim carinskim aperkatom Kini od nevjerojatnih čak 125 posto! Ostalima je najavio stanku. Kina će uzvratiti novim carinskim krošeom, a EU ima odgovor na američke carinu od 20 posto, ali više bi joj odgovarao razuman dogovor. Ni Elonu Musku ne sviđa se carina za robe iz EU-a, smatra da između SAD-a i EU-a nikakva carina ni jednoj strani ne odgovara. Neki ekonomski analitičari smatraju da nije svako zlo za zlo pa vjeruju da će Kinezi investirati u Europu kako bi njihovi proizvodi izbjegli carinu nepodnošljive Trumpove carine. Teže će investirati u Srbiju koju Trump, zbog toga što su Srbi silno slavili njegovu pobjedu na američkim predsjedničkim izborima, želi "počastiti" carinom od čak 37 posto. Hrvatska zbog relativno male trgovinske razmjene s SAD-om neće pretrpjeti znatnije izravne štete, ali može imati one neizravne ako Trumpovim carinama budu jako pogođene Njemačka i druge države EU-a s kojima ima najveću trgovinsku razmjenu.
Slično je i s BiH koja također nema značajniju trgovinsku razmjenu sa SAD-om, a ima s Hrvatskom i drugim zemljama Europske unije. No, dežurni optimisti u Bruxellesu vjeruju da će visoke Trumpove carine Kini učiniti robu na američkom tržištu iz Europske unije konkurentnijom. Zemljama EU-a potrebno je više zajedništva kako bi što učinkovitije uzvratila Trumpovoj carinskoj, ali i ukupnoj politici. Ali kako svrnuti nekoliko rogova u europskoj vreći? Trump računa na "petu kolonu" u Europi, ali i drugdje na svijetu. Valja vjerovati da trgovinski rat neće izazvati onaj puno gori.
Postavlja se pitanje što to Trump želi trampiti s Rusijom. Mnogima nije jasno to da Rusima namjerava uvesti carinu od "nula posto"! Hoće li Putin zauzvrat zažmiriti na Trumpove nakane zauzimanja Grenlanda? Čini se da puno toga ovisi o razvoju situacije u Ukrajini. Moćni drmatori grade novi svjetski poredak jer se onaj stari ruši kao kula od karata. Zakon sile sve je jači od sile zakona i odredbi Svjetske trgovinske organizacije. Postavlja se pitanje kako će se o svemu ovome postaviti mafije i off-shore kompanije preko kojih se odvija veliki postotak svjetske razmjene roba. Kako će proći bescarinske zone i tko će ih nadzirati? U BiH se neki čude da Trumpova administracija za robu iz BiH uvodi carinu od 35 posto. Vjerojatno ne znaju da BiH za američku robu ima ukupnu carinsku barijeru od čak 70 posto. Sad se odjednom predlaže ukidanje carina na robe iz SAD-a ne bi li se Trump smilovao i ukinuo ili smanjio carinu za BiH. Možda u BiH zbog pada cijena nafte padnu cijene nekih roba i stignu kineski proizvodi po damping cijeni. Valja podsjetiti na još jednu misao Winstona Churchilla: "Povijest se ponavlja, ali svaki put sve više košta!" Ponešto od svega ovoga podsjeća na razgovor (ne)ugodni na graničnom prijelazu u Vinjanima Donjim. Carinik upita jednu osobu:
- Što imate za prijaviti?
- Nekakvi Hercegovci pjevaju pjesmu "Ako ne znaš šta je bilo"!