Međunarodnom likovnom kolonijom akademskih slikara i kipara iz skupine “Didak”, u župi sv. Blaža u Gradnićima započela je tradicionalna, 13. po redu, kulturno-duhovna i edukativna manifestacija Didakovi dani 2016., posveta životu, liku i djelu istaknutog hercegovačkog franjevca, Brotnjaka fra Didaka Buntića, rođenog 1871. godine u Paoči, te obilježavanju 94. obljetnice njegove prerane smrti.
Ponosni Brotnjaci
Ispred fra Didakova spomen-obilježja kod replike njegove rodne kuće u Paoči prigodan program posvećen tom hercegovačkom velikanu izveli su učenici područne škole iz Gradnića te predstavnici HKUD “Didak” iz Gradnića. Nakon što je gradnićki župnik fra Nikola Rosančić u fra Didakovoj spomen-kući pozdravio okupljene, nazočnima se obratio i dosadašnji čitlučki načelnik Ivo Jerkić. On je kazao kako se Didakovi dani održavaju već 13 godina te istaknuo da će se ta tradicija nastaviti jer “svi mi Hercegovci, posebno Brotnjaci, moramo biti ponosni na fra Didaka i činjenicu da je bio dio nas, dio Brotnja, a djela koja je učinio premašila su okvire ne samo BiH, nego su ostala zabilježena na europskoj razini”.
Renomirana slikarska imena
Trinaesti Didakovi dani nastavljeni su okupljanjem akademskih slikara i kipara u župi sv. Blaža u Gradnićima na Međunarodnoj likovnoj koloniji “Didak”. Kako nam je rekla akademska slikarica Anela Korać, voditeljica kolonije, ovogodišnja kolonija je okupila brojna renomirana imena slikara i kipara iz RH i BiH, među kojima su: Goran Milinković, Ilija Kegelj , Dario Pehar, Dalibor Nikolić, Vesna Vuga, Ivica Kraljević, Megy Kunštek, Matea Martinović i Snižana Romanović (Mostar), Anela Korać i Marija Stojić (Čitluk), Ernesto Markota i Ante Brkić (Čapljina), Mate Ljubičić (Zadar), Ivan Križanac (Međugorje), Anamarija Boteri- Peruzović i Hrvoje Peruzović (Split). Kao i proteklih godina, sudionici i ovogodišnje kolonije svoja će djela velikodušno ostaviti fundusu Galerije “Didak”, što znači da će gradnićka galerija od ove godine u svom fundusu imati oko 270 umjetničkih djela. Doznali smo da je prije 13 godina postojao samo jedan portret fra Didaka Buntića.