BLJESAK SEDME UMJETNOSTI

U zemlji koja se i ne može baš pohvaliti da joj kinematografija cvjeta održano je čak 13 filmskih festivala

02.01.2025.
u 10:31

BiH se ne može pohvaliti razvijenom filmskom industrijom. No, bogata je brojem filmskih festivala. Najrenomiraniji je Sarajevo Film Festival, koji već tri desetljeća magnetnom privlačnošću mami filmaše i filmofile iz čitavog svijeta. Od 16. do 22. kolovoza 2024. godine upriličeno je jubilarno 30. izdanje SFF-a. Po mnogima, širokobriješki Mediteran Film Festival izrastao je u jedan od najznačajnijih filmskih festivala u BiH. Od 9. do 12. listopada upriličeno je jubilarno 25. izdanje MFF-a. U Mostaru je od 16. do 19. prosinca održano 18. izdanje Mostar Film Festivala. Svoju punoljetnost mostarski festival proslavio je u revijalnom formatu projekcijom filmova koji su obilježili rad filmske udruge Oktavijan u proteklih 18 godina.

I ostali veći gradovi u BiH imaju svoje filmske festivale. Tako je u Banjoj Luci u listopadu održan 16. Međunarodni festival animiranog filma. Također u listopadu upriličen je 13. Tuzla Film Festival, a u kolovozu u Bihaću održano je šesto izdanje Avanture Film Festivala. Osim SFF-a, u Sarajevu su održana još dva filmska festivala. AJB DOC Film Festival (Al Jazeera Balkans Documentary Festival), međunarodna smotra dokumentarnog filma, održan je u rujnu. Također u rujnu upriličen je Pravo ljudski filmski festival 2024. U Istočnom Sarajevu u studenome održan je filmski festival Prvi kadar 2024. Krajem srpnja i početkom kolovoza u Trebinju je upriličen 12. Festival mediteranskog i europskog filma. U Orašju su od 31. kolovoza do 8. rujna održani 29. Dani hrvatskog filma "Ivo Gregurević". Ova filmska smotra već gotovo tri desetljeća privlači filmaše i filmofile iz BiH i Hrvatske, ali i šire. U Planinarskom domu u Masnoj Luci 17. kolovoza upriličeno je prvo izdanje Mountain Film Summita, festivala planinskog filma. U hotelu Zenit u Neumu u kolovozu održan je 4. Festival podvodnog filma.

Iako se u BiH godišnje snimi malo filmova, bh. filmaši primaju značajna priznanja. Širokobriježaninu Goranu Bogdanu posrećila se glavna uloga u filmu "Čovjek koji nije mogao šutjeti" Nebojše Slijepčevića, koji je osvojio Zlatnu palmu na Filmskom festivalu u Cannesu 2024. i europski Oscar u kategoriji kratkog igranog filma. Na ALU SUM-a u Širokom Brijegu postoji studij filmskog scenarija, jedini u širem okružju. U Mostaru je "procvjetalo" još jedno Matičino Proljeće, ali i Street Food Festival. Igrane su značajne kazališne predstave, održani veliki koncerti. Naravno, upriličene su i značajne izložbe, predstavljene vrijedne knjige, održani izbori osoba godine, među kojima i Večernjakov pečat. Neka kulturna događanja u BiH bila su ujedno i veliki društveni događaji.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?