Mladi mostarski akademski kipar Boris Orenčuk u Franjevačkoj galeriji u Širokom Brijegu se ljubiteljima umjetnosti i kulture predstavio izložbom skulptura pod nazivom “Dijalektika scena”. Skupina zaleđenih, morbidnih silueta od spaljene žice, hladnog čelika, izgleda kao iskopina mumija koje lede krv u žilama. No, to je samo prvi dojam. Izbliza one izgledaju tako umirujuće i tako blago.
Umjetnost izbliza
“Pogled izbliza čvrsti materijal žice doživljajno omekšava jer svojom gustoćom asocira na sijeno, kosu ili pruće, i u ovim kontradikcijama pojavljuje se najefektniji element izložbe, pozvani smo na interakciju, ovo je umjetnost koja se gleda izbliza. A ako to napravimo, prepoznat ćemo darovitog kipara čiji su najbolji radovi tek pred njim, od čega će ponajprije profitirati naše kiparstvo, a u idealnoj varijanti, i javni prostor kojem nužno treba umjetnička dekontaminacija u obliku inteligentne i dovitljive intervencije nekoga poput Borisa Orenčuka. Ako se uzmu u obzir uvjeti u kojima nastaju djela najproduktivnijih mladih umjetnika u ovoj zemlji, moglo bi se reći kako je odnos produktivnosti autora i dostupne infrastrukture obrnuto proporcionalan. Tek napola ironično rekao bih da se ni neke razvijene kulture ne mogu pohvaliti takvim prosjekom”, rekao je o ovim skulpturama autor izložbe Mirko Božić.
Boris Orenčuk rođen je u Mostaru 13. srpnja 1989. godine.
Srednju školu likovnih umjetnosti Gabrijela Jurkića na Odsjeku za kiparstvo završio je u Mostaru. Na Univerzitetu “Džemal Bijedić” u Mostaru završio Odsjek likovnih umjetnosti - smjer kiparstvo. Magistrirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, također na Odsjeku za kiparstvo.
Član je Udruženja likovnih umjetnika BiH (ULUBiH), Udruženja likovnih umjetnika “Format” (ULUF) i Društva hrvatskih likovnih umjetnika u Federaciji (DHLU).
“Gospodine, ti daješ umjetnicima da istražuju zraku tvoje ljepote: da njihova djela donose svijetu nadu i radost”, iskazao je svoju molitvu umjetnički voditelj Franjevačke galerije fra Vendelin Karačić za mladog kipara, naglašavajući kako je to prvi umjetnik u dosadašnjih više od 250 izložbi u ovoj galeriji koji ga je zamolio da mu svojom molitvom isprosi kod Svevišnjega nadahnuće za uspješan rad.
Veza s realnošću
Govoreći o nesvakidašnjoj izložbi, Karačić je naglasio kako u osobito modernoj umjetnosti dolazi do izražaja veza s realnošću (povijesnom, društvenom, tehničkom, znanstvenom, komunikacijskom, itd.) gdje umjetnost više ne propituje sebe samu, nego sebe reflektira kao integralni konstituens svijeta, dakle kao svijet sam.
Otvarajući izložbu, gradonačelnik Miro Kraljević čestitao je mladom umjetniku na ideji - što je od spaljene žice automobilskih guma stvorio nesvakidašnji svijet umjetnosti, figure nad kojima treba stati i zamisliti se.
Kakva bi to bila večer umjetnosti kada u njoj ne bi sudjelovala širokobriješka Glazbena škola. Tako je bilo i ovoga puta.
Kroz izložbu, koja će biti otvorena za posjetitelje do 10. srpnja, uspješno nas je vodila Kristina Ćavar.•