Povijesno i kulturno blago Posavine pohranjeno u Muzeju Franjevačkog samostana u Tolisi "Vrata Bosne"

Muzej čuva više od 40 tisuća knjiga, a etnografska zbirka pruža uvid u tradicionalni život i običaje Posavine

01.09.2024.
u 18:08

Kada govorimo o povijesti Bosanske Posavine, a napose Posavske županije, nezaobilazno mjesto je Muzej Franjevačkog samostana Tolisa "Vrata Bosne", smješten uz obalu rijeke Save u mjestu Tolisa. Otvoren je 16. rujna 2022. godine. - Nastao je kao rezultat višestoljetnog sakupljanja kulturnog i povijesnog nasljeđa Bosanske Posavine vrijednih franjevaca. Franjevački samostan u Tolisi ima dugu povijest s osnutkom župe 1802. godine te je tijekom godina postao središte prikupljanja i čuvanja kulturnih, povijesnih i umjetničkih vrijednosti ovog područja - ističe gvardijan toliškog samostana fra Mario Jurić.      

Fratri sakupljali tijekom stoljeća

Franjevački samostan u Tolisi s pokretnom imovinom proglašen je 2007. godine nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. Muzej "Vrata Bosne", svi muzejski predmeti s knjižnicom i arhivom dio su te cjeline i pod zaštitom su države BiH. Franjevački muzej Tolisa "Vrata Bosne" danas je dom velikom broju muzejskih zbirki koje obuhvaćaju različite aspekte povijesti i kulture Bosanske Posavine. Izložbeni prostor samostana preuređen je 2010. godine u muzejski prostor kako bi se omogućilo bolje prezentiranje bogatstva predmeta koje su fratri sakupljali tijekom stoljeća. - Jedna od najvažnijih zbirki u Muzeju su arheološki nalazi koji prate razvoj ljudske kulture na području Posavine od neolita do srednjeg vijeka. Posebno se ističu predmeti iz rimskog razdoblja, uključujući keramiku, fibule i druge artefakte. Muzej također čuva značajnu zbirku oružja, uključujući predmete koji datiraju još iz 19. stoljeća - kaže nam ravnatelj Muzeja prof. Jozo Jezerčić.
Numizmatička zbirka Muzeja jedna je od najstarijih u regiji, započeta 1882. godine od fra Grge Došena. Danas obuhvaća tisuće primjeraka kovanog i papirnatog novca iz različitih dijelova svijeta i razdoblja povijesti. Etnografska zbirka pruža uvid u tradicionalni život i običaje Posavine kroz razne predmete svakodnevne upotrebe - od odjeće do pribora. Sakralna zbirka sadrži vrijedne eksponate kao što su kaleži, monstrance i oltarne skulpturice te prikazuje bogatu sakralnu baštinu ovog područja. Posebna je muzejska vrijednost samostanska knjižnica, vezana je uz osnivanje župe (1802. godine), kada su franjevci posavskoga kraja počeli sustavno prikupljati potrebnu literaturu, koja im je koristila u njihovu odgojnom i pastoralnom djelovanju. Ima više od 40.000 knjiga. Sadržaji djela u knjižnici su vrlo raznoliki, od religiozne pa sve do profane i stručne literature. Knjižnica posjeduje dosta vrijednih i raritetnih knjiga, kao što je Rječnik arapsko-perzijsko-turski (1780.) u četiri sveska, jedini potpun u BiH, Nauk krstjanski za narod slovinski od fra Matije Divkovića (starije izdanje tiskano između 1668. i 1707. i novije izdanje iz 1738. godine), Biblija (1651.), Konstantinova Povijest rimskih imperatora na talijanskom jeziku s konca 18. stoljeća te gramatike različitih jezika iz 17. i 18. stoljeća, objašnjavaju iz Muzeja. Muzej također čuva vrijedne umjetničke zbirke, uključujući slike starih i suvremenih majstora te kolekciju starih fotografija i poštanskih markica koje dokumentiraju povijest i razvoj Posavine.

Osim izloženog povijesnog i kulturnog blaga Posavine, Muzej "Vrata Bosne" čuva i dosta vrijednu zbirku umjetnina, tj. slika starih i suvremenih majstora, tj. umjetnika. Osim slika, tu je i vrijedna kolekcija starih fotografija, razglednica, poštanskih markica. Čuvaju se i vrijedni predmeti za planirane spomen-sobe fra Martina Nedića, fra Julijana Jelenića i glumca Ive Gregurevića. Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije dio je Muzeja "Vrata Bosne". Izgrađena je u neoromaničkom stilu s dva visoka zvonika, a unutrašnjost krase antikni vitraji i monumentalno Kristovo raspelo koje je izradio poznati kipar Ivan Rendić. S muzejskim predmetima, knjižnicom i arhivom, Franjevački samostan i župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije u Tolisi proglašeni su nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine 2007. godine, čime se osigurava trajna zaštita ovog iznimnog kulturnog i povijesnog kompleksa.

Posjetitelji iz cijelog svijeta

Muzej "Vrata Bosne" kroz jedinstvenu zbirku predmeta i umjetničkih djela danas privlači posjetitelje iz cijelog svijeta, pružajući im priliku da se upoznaju s bogatom poviješću i kulturnim nasljeđem Bosanske Posavine. - Muzej Franjevačkog samostana Tolisa "Vrata Bosne" u prošloj je godini otvorio svoja vrata posjetiteljima, koji su mogli svakodnevno obilaziti stalni postav Muzeja i samostansku knjižnicu. Lani je zabilježen posjet 2123 osobe, a osim domaćeg, lokalnog stanovništva, tu su bili i gosti iz raznih dijelova Bosne i Hercegovine, ali i drugih država, pa i kontinenata, iz daleke Australije, Meksika i SAD-a, ali i Engleske, Francuske, Poljske, Njemačke, Italije, Mađarske, Rumunjske, Slovenije i Srbije - navodi ravnatelj Jezerčić.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije