Zima samo što i kalendarski nije počela, a u Mostaru su još sunčani dani. Već duže vremensko razdoblje u gradu na Neretvi je pravo proljeće... Mnogi su upravo lijepo vrijeme iskoristili kao pripremu za nadolazeću zimu za koju jedni meteorolozi tvrde da će biti blaga, drugi, pak, oštra. No, brzo stiže i ona će svakako pokazati svoje pravo lice, a tada je jedno od gorućih pitanja ogrjev, piše Večernji list BiH. Prijašnjih godina u razgovoru s prodavačima drva za ogrjev na južnom izlazu iz Mostara, pored naselja Rodoč, mogli smo čuti kako prodaja drva iz godine u godinu slabi, da je prije 10-ak godina ovaj posao donosio solidnu zaradu, a sada je puko preživljavanje. Ako i to.
Prodavači: slaba zarada
Prodavači se žale kako, dok prodaju jedan kamion drva, a to je 5 - 6 metara drva, nerijetko zna proći deset i više dana. Kako većina njih dolazi u Mostar iz okolnih mjesta, kad se odbiju sve obveze koje poplaćaju, gorivo i slično, zarada je minimalna. "Ali, što je tu je, drugoga posla nema pa je bolje i ovo nego ne raditi ništa", kažu nam iako nisu bili baš raspoloženi za razgovor. "Ma nema ti od ovoga više ništa. Nema od prodaje drva zarade. Razlika između grijanja na struju i grijanja na drva je skoro neznatna tako da se sve više ljudi odlučuje na grijanje na struju. Nema komplikacija, upališ klimu i to je to. Dok je bilo jeftinije grijati se na drva, prodaja je dobro išla. Sada više nije tako, kazao je u razgovoru za naš list jedan od prodavača na izlazu iz Mostara. Nije htio da mu spominjemo ime.
- Tko ima novca grije se na struju, lakše mu je. Ne mora ložiti, ne mora čistiti, pa normalno onda da neće kupiti drva, dodaje njegov kolega.
Razlike u cijenama
Ove godine cijena jednog metra neiscijepanih drva stoji između 65 i 70 KM, dok su ona iscijepana 80 KM. Na kamionima smo vidjeli da se prodaju i drva u najlon vrećama, prodavači kažu da i to netko zna uzeti. Kad se krene na roštilj, u vikendicu i slično. Ugljen kao sredstvo za grijanje jako rijetko se traži, no u ponudi ga ima. Jedna vreća stoji 5 KM. Prosječna količina drva koja je potrebna da jedna obitelj "pregura" zimu je 5 - 6 metara. Ako uzmemo u obzir najjeftiniju varijantu, dakle 5 metara neiscijepanih drva, ispada da za grijanje tijekom zime treba izdvojiti minimalno 325 maraka. - Da bi mi se nešto isplatilo, morao bih svaki dan prodati kamion drva. Moja zarada po metru drva je minimalna, najviše 10 KM. A prođite ovuda svaki dan i vidjet ćete da smo svi mi ovdje u istom broju, nitko ništa ne uspije prodati. Ovdje prodajem 15 godina. Nekad sam u listopadu prodavao koliko i u siječnju. A posljednjih pet godina je katastrofalno.
Svake godine sve gore, priča nam naš sugovornik te dodaje: Sve se promijenilo, i cijene, a i klima. Pogledajte, evo prosinac je, a sunce sja. Pa tko će davati novac za drva, pita se on. Kaže nam kako su drva koja se ovdje prodaju vrlo kvalitetna: - Ima kupiti i jeftinijih drva u onoj tvrtki koja daje i na mjesečne obroke. Ali to nisu ova hercegovačka drva. Cerovina, grab s ovog našeg hercegovačkog podneblja su drva koja drže vatru, a to kod njih nema. Ima, ali iz Bosne, a takva drva nemaju žara, odmah izgore, poučio nas je naš sugovornik, pozdravio nas i polako krenuo prema kolegama koji su, čekajući mušterije, vrijeme ubijali igrajući karte.