Predstavljane knjige "Svjedok vremena (1935.-2015.)", akademika Jakova Pehara upriličeno je u petak u Hrvatskom domu "Herceg Stjepan Kosača" u Mostaru. Knjiga je predstavljanja u sklopu "Mostarskog proljeća 2016. – XVIII. dana Matice hrvatske", u suradnji s Hrvatskom akademijom za znanost i umjetnost u BiH.
Autor je ukratko prikazao svoju autobiografiju, no ne u klasičnom smislu. On svjedoči vremenu od 1935. do 2015. godine i bilježi važnije događaje, čime stvara mogućnost spoznaja o vremenu i događajima koji su ga pratili i kroz to stvara svoju karijeru od "gnijezda do zvijezda“.
"Svjedok vremena je na neki način moj poriv da otvorim svoje pretince i sjećanja i predstavim ih svojoj obitelji i široj javnosti", kazao je Feni autor knjige, dodavši kako se radi o autobiografiji, no ne u klasičnom smislu.
"To nisu memoari u klasičnom smislu. To je više moj vremeplov događaja koje sam popratio i u kojima sam sudjelovao“, naglasio je.
Knjiga je podijeljena u tri dijela, a autor je htio da prikaže svoje život od najranije dobi pa nadalje. U knjizi ima i tragičnih i komičnih događaja, a, kako kaže sam Pehar, svaki život nosi i određene poteškoće i izazove za koje treba biti spreman.
Isto tako, jedna od poruka njegove knjige je i da se trudom, radom i odricanjem može postići sve.
Govoreći o knjizi, fra Ivan Ševo kaže kako se divi čovjeku koji ima 88 godina, a da i dalje radi što je, po njegovom mišljenju, jedan veliki poziv društvu u kojem mi danas živimo, a to je da treba cijeniti radnika i njegov rad.
"Volio bih da živim u civilizaciji i društvu koje poštuje radnika i rad, a mislim da živimo u društvu i civilizaciji, bez prozivke ikoga, koja ne voli rad i radnika. Pogotovo mi je žao mladih ljudi bez posla, a kojih preko 85 posto želi otići iz BiH kako bi negdje u inozemstvu mogli raditi", naglasio je Ševo.
O knjizi su, uz ostale, govorili akademik Josip Muselimović, fra Ivan Ševo te prof. dr. Nevenko Herceg.