nakon odluke UNESCO-a

Stećci dokaz da kultura ne poznaje granice, ona gradi mostove

osmanovic stecci
18.07.2016.
u 16:40

Članice Komiteta UNESCO-a jednoglasno su na zasjedanju u Istanbulu prošli tjedan odlučile da stećci, jedinstven primjer srednjovjekovnih nadgrobnih spomenika, zaslužuju biti upisani na Listu svjetske baštine.

Zemlje koje su glasanjem potvrdile svoj stav o tome da stećci trebaju biti dio svjetske baštine su Angola, Azerbejdžan, Burkina Faso, Hrvatska, Kuba, Finska, Indonezija, Jamajka, Kazahstan, Kuvajt, Liban, Peru, Filipini, Poljska, Portugal, Koreja, Tunis, Turska, Vijetnam, Tanzanija i Zimbabve.

To je danas novinarima u Sarajevu potvrdio ministar civilnih poslova Bosne i Hercegovine Adil Osmanović posebno istaknuvši da su stećci dokaz da kultura ne poznaje granice, nego da ona gradi mostove među narodima i pravi je putokaz za prosperitetnu budućnost.

Kazao je da je, osim što su prepoznate izuzetne vrijednosti stećaka, na zasjedanju prepoznata i dobra regionalna suradnja, dodajući da je ovo prvi primjer uspješnog rada na projektu od zajedničke važnosti četiriju zemalja BiH, Srbije, Crne Gore i Hrvatske u kojima se nalazi oko 70.000 stećaka, kao dijela svjetske baštine.

Uz zahvalu svima koji su sudjelovali na ovom projektu, ministar Osmanović je, podsjećajući da su četiri zemlje formirale Koordinacijsko tijelo koje će brinuti o 28 nekropola, najavio da će uskoro biti organizirani i sastanci s predstavnicima općinskih, županijskih i entitetskih vlasti da bi se dogovorio redoslijed poteza kako pristupiti boljoj zaštiti, restauraciji i prilazu.

Podsjetio je da su u studenom 2009. BiH, Srbija, Crna Gora i Hrvatska odlučile zajednički početi rad na izradi nominacijskog dokumenta da bi spomenici, koji predstavljaju dio zajedničke tradicije i kulture naroda koji žive u tim zemljama, postali dio svjetske baštine.

- Zahvalio bih svima koji su prepoznali jedinstvenu i univerzalnu vrijednost koju stećci imaju te doprinijeli da se o ljepoti i iznimnoj vrijednosti fenomena stećaka sazna širom svijeta - istaknuo je Osmanović.

Šef Ureda UNESCO-a za Bosnu i Hercegovinu Siniša Šešum ponovio je danas da je ovom odlukom zapravo upisan fenomen stećka, a ubuduće je potrebno raditi na tome da se podigne svijest građana da bi se zaštitile i sve ostale nekropole.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije