Nakon romana “Račvaste staze” i “Oaza vire i ljubavi”, svjetlo dana ugledao je novi roman “Stvarni snovi” Slave Antina Bage s kojim autor zatvora “Posušku trologiju” pisanu izvornom ikavicom.
Doba rata i razaranja
I dok su prva dva dijela govorila o događajima od 1950. do 1990. godine, u romanu “Stvarni snovi”, koji se sastoji od 14 poglavlja, govori se o događajima u drugoj polovici 20. stoljeća.
Radnja počinje u malom, ali lijepom posuškom selu Glavica. Tu se uglavnom sastaju skupine ljudi različitih uzrasta, dobi i zanimanja, mjesta rođenja i življenja prije ratnih događaja, a okupljanja su u podrumima, skloništima ili na čatrnji. Tako doznajemo o strahotama u Vukovaru, Škabrinji, Dubrovniku, Sarajevu, Mostaru... Pisac je roman posvetio hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu, a književnik Stjepan Galić dodaje kao je Bago svojim romanom “ispjevao himnu slobodi Hrvata u Hercegovini, Bosni i Hrvatskoj”. - Ovo je roman u kojem snažno odjekuje bilo puka. Nema uljepšavanja, ima samo želje ostati svoj na svome i to dopustiti drugima. Zbog toga se likovi u romanu ponekad čude kako se i zašto sve odigrava kako se odigrava. Ne mogu to shvatiti. Njihov duh drukčije otkucava – napisao je književnik fra Miljenko Stojić u pogovoru Baginog romana “Stvarni snovi”, koji je izišao u izdanju Matice hrvatske Ogranak Čitluk i DHK Herceg Bosne.
Izvorna ikavica
Sva tri romana pisana su hercegovačkom ikavicom, izvornim hrvatskim jezikom. - Mene osobno uvijek osupne izvorni ikavski govor kojim je knjiga napisana. Čista nepatvorena ikavica. Hrvatski govor koji polako iščezava. A tek narodne mudrosti kojima je knjiga prepletena poput paukove mreže - dodaje u pogovoru romana književnik Ljubo Krmek.
Književni kritičari se slažu da su posebne vrijednosti romana “Stvarni snovi” informativne činjenice koje svakako mogu poslužiti kao podsjetnik svima.•