isprobajte!

Želite bijeloj obući vratiti stari sjaj? Ovo su načini kako da vaše tenisice opet zablistaju

bijele tene
Shutterstock
02.01.2025.
u 10:17

Važno je znati kako očistiti bijele cipele jer pogrešni korak može učiniti da izgledaju požutjele

Bijela obuća jedan je od komada koji bi svatko trebao imati u svom ormaru, no pravi je zadatak održati ih takvima, pogotovo kada se vaše bijele cipele suočavaju sa svakodnevnim prijetnjama poput lokvi blata, peludi i prljavštine. Stoga mnogi stručnjaci predlažu skladištenje cipela u okruženju bez prašine, unutar kutije za cipele i s navlakama koje ih štite. Sprej za zaštitu tenisica još je jedna izvrsna opcija koja će ih duže održati čišćima, piše HowStuffWorks.

Međutim, važno je znati što radite kada čistite bijele cipele. Pogrešni korak može učiniti da izgledaju požutjele, pretjerano izbijeljene ili neujednačeno čiste, a to nitko ne želi. Ovo su isprobane metode čišćenje bijelih cipela, ovisno o materijalu od kojeg su izrađene.

Čišćenje bijele kožne obuće: Nekoliko kućanskih predmeta je sve što je potrebno za čišćenje bijelih cipela koje su uglavnom izrađene od kože. Za čišćenje vam je potrebna četkica za zube, meka krpa, spužvica za brisanje, papirnati ručnici, tekući sapun za suđe i šalica tople vode. Najprije uklonite vezice, a zatim četkicom za zube uklonite prljavštinu s cipela. Isperite prljavštinu s četkice za zube.

U šalicu tople vode umiješajte malu količinu tekućeg sredstva za pranje posuđa, oko tri ili četiri kapi, a zatim četkicu stavite u sapunicu i pažljivo izribajte cipele. Zatim treba očistiti potplate. Koristite spužvicu za brisanje prema uputama na pakiranju da biste nježno izglačali sve ružne mrlje. Zatim navlažite čistu krpu i obrišite potplate. Kad sve bude čisto, tada namotajte hrpu papirnatih ručnika i napunite cipele.

To će apsorbirati vlagu iznutra i pomoći u očuvanju oblika. Još jedna odlična opcija za čišćenje bijelih kožnih cipela je korištenje micelarne vode. Jednostavno izlijte micelarnu na čistu bijelu krpu i njome obrišite cipele. Ovo također funkcionira na gumenim ili antilop cipelama, no teške mrlje, poput ulja, neće reagirati na ovu metodu.

Čišćenje bijele platnene obuće: Neke platnene cipele mogu se oprati u perilici, ali one s drugim detaljima, poput kože ili antilopa, ne mogu pa uvijek provjerite upute za pranje. Ako ih možete oprati u perilici, prvo izvadite vezice i namočite ih u otopinu vode i sode bikarbone. Zatim stavite platnene cipele u perilicu rublja i dodajte malu količinu deterdženta za pranje rublja, što blaže, to bolje.

Pokrenite perilicu koristeći hladnu vodu u najblažem dostupnom ciklusu. Kada završite, osušite cipele i vezice na zraku, a zatim ih ponovno zavežite. Ako vam pranje u perilici nije opcija, uzmite sodu bikarbonu, deterdžent za pranje rublja, kantu, staru četkicu za zube ili neku vrstu četke za čišćenje. Udarite potplate da biste se riješili prljavštine ili ih iščetkajte četkicom za zube. Zatim napunite kantu šalicom sode bikarbone, jednom kapi deterdženta za pranje rublja te dodajte četiri litre vode.

Uklonite vezice i potopite cipele i vezice u kantu i ostavite ih otprilike jedan sat. Izvadite ih iz kante, a zatim četkom izribajte sve mrlje. Ne zaboravite izribati unutrašnjost da biste se riješili svih neugodnih mirisa. Na kraju ih temeljito isperite čistom vodom. Osušite cipele i vezice na zraku, a zatim ih ponovno zavežite.

Pasta za zube za čišćenje svih vrsta cipela: Bijela pasta za zube još je jedan popularan trik za čišćenje cipela. Što god radili, neka bude potpuna bijela jer će gelovi i paste za zube s bojama zaprljati cipele. Istisnite malo paste na četkicu za zube i zatim izribajte cipele, a poseban trud posvetite jakom prljavim mjestima. Pustite da se pasta za zube osuši 20 minuta, zatim je obrišite vlažnom i čistom krpom.Izbjeljivač kao sredstvo za čišćenje: Izbjeljivač je još jedna opcija za čišćenje bijele obuće, posebno za cipele s ozbiljnim mrljama, ali budite oprezni. Ova kemikalija je vrlo jaka i može izazvati iritaciju kože ili probleme s disanjem ako se neprikladno koristi. Kada radite s izbjeljivačem, tada svakako to radite samo u dobro prozračenoj prostoriji, uz nošenje rukavica. Da biste bijele cipele očistili izbjeljivačem, pomiješajte toplu vodu i izbjeljivač u omjeru 5:1. 

Od previše izbjeljivača cipele će požutjeti, stoga nemojte pretjerivati. Uklonite prljavštinu i mrlje četkicom za zube ili spužvom, navlaženom mješavinom izbjeljivača. Zatim umočite ručnik od mikrovlakana u otopinu i iscijedite ga da biste uklonili višak tekućine. Obrišite cipele ručnikom, a zatim ih isperite krpom namočenom u toplu vodu. Ostavite cipele da se osuše u prostoriji s puno ventilacije. 

Nemojte stavljati prljave vezice na čiste cipele. Izvadite vezice iz cipela i stavite ih u perivu mrežastu vrećicu za rublje. Noseći gumene rukavice, pomiješajte otopinu izbjeljivača od 3,8 litara vode i tri žlice 44 izbjeljivača. Zatim potopite vezice u vrećicama u otopinu oko pet minuta i pazite da ostanu potopljeni. Nakon pet minuta operite vezice u vrećici u perilici rublja pa ih ostavite da se potpuno osuše na zraku. Korištenjem bilo koje od ovih metoda, bijelim cipelama trebao bi se vratit stari sjaj.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije