Iako je do održavanja općih izbora u BiH 2010. ostalo nešto više od deset mjeseci, u dijelu međunarodnih organizacija i domaćih političkih krugova već su razrađeni planovi o stvaranju nove poslijeizborne alijanse koja bi se uspostavila po uzoru na rješenja iz 2000. godine.
Kako Večernji list doznaje, u sastavu nove alijanse koalirali bi dojučerašnji ideološki protivnici i, makar kod Bošnjaka, okosnicu bi činila crno-crvena koalicija koju bi predstavljali Socijaldemokratska partija i Stranka demokratske akcije.
Na državnoj razini alternativa se kod Srba traži u Partiji demokratskog progresa i Čavićevoj ili Kalinićevoj stranci.
Kod Hrvata ponovno bi se, po zamislila dijela arhitekata iz Ureda visokog predstavnika i neformalnih krugova, kao i 2000. u vlasti našla Narodna stranka Radom za boljitak te vjerojatno još jedna od manjih hrvatskih stranaka.
U Federaciji BiH bi se vlast također preslikala na sličan način kao na državnoj razini gdje bi iz igre bio izbačen jedan od HDZ-ova koji osvoji najveći broj hrvatskih glasova kao što se to dogodilo prije gotovo deset godina.
Prije ovoga poteza tadašnji voditelj misije OESS-a Robert Barry je promijenio izborna pravila kako bi se izigrali Hrvati i iz vlasti izbacila stranka HDZ BiH koja je tada osvojila više od 80 posto svih glasova Hrvata u BiH. Nakon toga uslijedio je još pakleniji plan koji je osmislio tadašnji američki veleposlanik Thomas Miller.
Hrvati su odgovorili Hrvatskom samoupravom, a međunarodna zajednica na kraju vlasti alijanse definitivno prekrižila Hrvate. Tada su naime Hrvati izgubili jednak broj ministarskih pozicija u Vladi Federacije i u načinu odlučivanja te je dopušteno Bošnjacima da donose odluke većinom.
Takvo što pokazalo se katastrofalnim za Hrvate, a bošnjačke stranke nastavile su pojačano, još s dodatnim podjelama Hrvata, ostvarivati veću dominaciju.
Posljedice ustavnih promjena koje je nametnuo na koncu vlasti alijanse Austrijanac Wolfgang Petritsch bile su vidljive i prilikom nedavnih nadglasavanja unutar Vlade Federacije BiH.
U vremenu kada se ponovno nude novi paketi ustavnih promjena, a koji su jednako smrtonosni za Hrvate, po dosadašnjem iskustvu, logično je da će se pokušati umanjiti njihova uloga u političkom odlučivanju.
Zato u vlasti, prema tim kreatorima novog političkog reljefa, neće biti mjesta za one hrvatske predstavnike i stranke koje će tražiti više za narod, nego one koji će pristati na manje, odnosno prihvatiti propali butmirski paket. Kod Hrvata se, a zvuči kao otrcana fraza, svaki izbori naglašavaju kao povijesni.
Dakako, da će izbori 2010. biti ponovno takvi i zbog toga novoj alijansi treba odgovoriti zajedništvom, a ne podjelama.
Hrvati u BiH ukoliko se ne ujedine sami će si biti krivi, a nikako sposobnost \'onih\' koji vide ovu jadnu radvojenost u Hrvata te to koriste za vlastito dobro. Pametan sagleda i snađe se. Treba još samo pričekati nešto sitno i vidjeti hoće li budalaštine popločane egomanijačkim nagonima prevladati nad zdravim razumom. Sretno!