U Federaciji je ponovno došlo do epidemije zaušnjaka. Iz federalnog Zavoda za javno zdravstvo kažu kako epidemija nije ni zaustavljena od prošle godine, ali da je na području središnje Bosne i Kaknja najteže stanje. Tijekom prošle godine registrirano je 170 pacijenata oboljelih od ove bolesti, a samo u razdoblju od 1. siječnja do 14. veljače zabilježena su 484 oboljela.
- Iako se radi o bolesti koja se javlja kod djece, obolijevaju srednjoškolci i odrasli. Radi se o osobama koji nisu cjepljene protiv ove bolesti i o ratnim generacijama djece koje i nisu imale mogućnost cijepiti se. Zbog toga pozivamo još jednom roditelje da vode računa o kalendaru cijepljenja i pridržavaju ga se - rekla nam je dr. Jelena Ravlija, glavna federalna epidemiologinja. Odrasli za razliku od djece mnogo teže prebole ovu bolest, a posljedice koje se mogu dogoditi mogu biti trajne. - Postoji mogućnost da se razvije meningitis, ali to se rijetko događa. Virus može napasti i spolne žlijezde, pa se kao posljedica javlja sterilitet.
Ako virus dođe do gušterače, osoba će bolovati od dijabetesa itd. Niti jedna dječja bolest nije bezopasna i zbog toga je potrebno voditi više računa o cijepljenju protiv zaušnjaka. I prije navede bolesti jasno govore kako nam ova bolest može promijeniti život i do čega može dovesti - zaključila je dr. Ravlija. I tijekom prošle godine stručnjaci su upozoravali kako je ova bolest poprimila razmjere epidemije, ali ako je suditi prema stanju na početku godine, prošlogošnja situacija je bila samo zagrijavanje za pravu epidemiju u ovoj godini.
Do sada nisu zabilježeni teži slučajevi i posljedice oboljenja od zaušnjaka, ali to nije znak kako se trebamo opustiti i čekati da epidemija prođe. Stručnjaci upozoravaju kako su stotine oboljelih jasan znak da je cijepljenje protiv zaušnjaka potreba, te kako ignoriranje onoga što nam govore epidemiolozi može imati ozbiljne doživotne posljedice.