Dosadašnji predsjednik Kluba zastupnika Saveza za bolju budućnost (SBB) BiH u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH izabran je na posljednjoj sjednici za novog predsjedatelja ovog tijela zakonodavne vlasti. U razgovoru za “Večernji list“ Fehim Škaljić iznosi optimistične procjene o daljem tijeku rekonstrukcije vlasti na svim razinama.
• Očekujete li opstrukcije od stranaka koje nisu nazočile posljednjoj sjednici Zastupničkog doma i kako će se one, a prije svih SDA, ponašati u predstojećem razdoblju?
-U svakom parlamentu, pa i ovom, imamo dvije skupine. Jednu koja predstavlja parlamentarnu većinu i ima pravo birati rukovodstvo parlamenta i izvršnu vlast. Druga je oporba i iz te pozicije vreba vlast, nastojeći ju srušiti. Ako je u pitanju konstruktivna oporba ona će davati i prijedloge koji unaprjeđuju ona rješenja koja donosi parlamentarna većina. Federacija je došla u krizu i izlaz je bio formirati novu parlamentarnu većinu ili raspisati izvanredne izbore. Ekonomsko i socijalno stanje u zemlji odgovorne stranke je motiviralo da tragaju za najbržim rješenjima, a to je bilo stvaranje nove parlamentarne većine. Od 98 zastupnika više od potrebnog broja se odlučilo za promjenu rukovodstva Zastupničkog doma i to je potpuno legalan čin koji se niti u jednom demokratskom sustavu ne dovodi u pitanje. Mi smo odlučni u idućem periodu kompletirati vlast na federalnoj razini.
•Predsjednik Federacije Živko Budimir najavljuje da će spriječiti takve nakane?
-Važno je istaknuti da dužnosti predsjednika i dopredsjednika Federacije nisu proizvod izravnog izbora građana. Te dužnosti su izvedene iz volje parlamentarne većine i u trenutku kada su Budimir i dopredsjednici birani postojala je drugačija parlamentarna većina od sadašnje. Nova parlamentarna većina je pred njih postavila isti zahtjev kakav je postojao i kada su oni birani, a to je da se uvaži volja te nove parlamentarne većine i izvrši rekonstrukcija Vlade. Čak i u parlamentarnim monarhijama, kakva je Velika Britanija, nikada se nije dogodilo da kraljica odbije zahtjev parlamentarne većine za rekonstrukciju Vlade. Ako predsjednik i dopredsjednici Federacije BiH ne budu uvažili naš zahtjev, poslat će jasnu poruku da te dužnosti obnašaju iz političkih razloga i da ne poštuju ono što je imanentno parlamentarnoj demokraciji. U tom slučaju se stvaraju pretpostavke da se pokrene proces njihove smjene.
• Najavljene su apelacije Ustavnom sudu FBiH. Mogu li one usporiti ili čak blokirati proces rekonstrukcije vlasti u Federaciji?
-Nama prijatelji iz međunarodne zajednice jasno poručuju da BiH vrijeme ne ide na ruku i da moramo ubrzati procese na euroatlantskom putu. Svako odgađanje nanosi štetu Bosni i Hercegovini i oni koji opstruiraju promjenu vlasti moraju toga biti svjesni. Njihovo je pravo da koriste pravne instrumente, ali to neće usporiti naš rad. U Parlamentu FBiH postoji parlamentarna većina koja može odlučivati. Natpolovična većina postoji i u Vladi Federacije pa ni njene odluke neće biti ugrožene. Ono što jeste problem je to što će u resorima gdje dužnosti obnašaju ministri iz nove oporbe procesi biti usporeni. Ovdje želim istaknuti da je koalicijskim savezom nakon izbora napravljena velika šteta u pogledu prava i pozicije hrvatskog naroda. Hrvatskim strankama s minornim izbornim rezultatom se pokušalo kompenzirati nešto što se ne može kompenzirati, a to je da su dva HDZ-a na izborima dobila aktivnu legitimaciju hrvatskog biračkog tijela da ga predstavljaju u tijelima vlasti. Uspostavom ove nove koalicije ta nepravda i šteta za cijelu BiH se ispravljaju.
• Na posljednjoj sjednici Zastupničkog doma se pokazalo da imate potporu 58 zastupnika. Gdje planirate “pronaći“ još osam zastupnika, koliko je potrebno za dvotrećinsku većinu koja bi pokrenula smjenu predsjednika i dopredsjednika FBiH?
-Nama je za ono što je urađeno na sjednici Zastupničkog doma trebalo 50 glasova, a bilo ih je 58. Za dvotrećinsku većinu treba 65 od 98 zastupnika. Danas je jedna oporbena politička struktura kazala da su 33 zastupnika poslala apelaciju Ustavnom sudu. Ako od ukupnog broja zastupnika oduzmemo ta 33 imamo 65, odnosno dvotrećinsku većinu.
• Predsjedateljica Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Karolina Pavlović odugovlači sa sazivanjem sjednice na kojoj bi došlo do promjene na čelu ovog doma. Očekujete li da i ovaj dio rekonstrukcije vlasti bude uskoro završen?
-Tu imamo isti problem, jer predsjedateljica Karolina Pavlović ima ovlasti sazvati sjednicu i u tom kontekstu prema njoj je i upućen odgovarajući zahtjev. Ako ona to ne uradi, a nema razloga za to, izraz većine u Domu naroda će rezultirati promjenom rukovodstva. Apsolutno postoji mehanizam za to i ja vjerujem da će to pitanje biti okončano tijekom idućeg tjedna.
• Kada očekujete da će cijeli proces rekonstrukcije vlasti biti okončan?
-Na sastanku u Bruxellesu se jasno pokazalo da nam je Europska unija spremna pružiti prigodu ako odradimo svoj dio posla. Nama je napravljen ustupak, jer smo dobili Mapu puta gratis, ali s obvezom da u određenim rokovima završimo neke stvari. Ti rokovi su vezani za kraj kolovoza i kraj listopada da bi se u studenome išlo sa zahtjevom za dobivanje kandidacijskog statusa. Bosna i Hercegovina i oba entiteta nemaju pravo na luksuz, odnosno pravo propustiti taj termin, jer je upitno kada bi idući mogao biti. Zbog toga nova politička grupacija u Federaciji Bosne i Hercegovine je potpuno odlučna ispuniti ono što se od nas očekuje. Predstavnici iz Republike Srpske su također iskazali spremnost da sudjeluju u rješavanju pitanja na državnoj razini. Sinkronizirano djelovanje države i entiteta može ubrzati naš euroatlantski put i ispunjavanje postavljenih uvjeta. Opstrukcije nas ne smiju pokolebati i usporiti, a samu rekonstrukciju vlasti treba nastojati obaviti što je prije moguće.