Lanac krijumčara koji su, kako se sumnja, u 30 slučajeva iz Turske kroz balkanske zemlje u Europsku uniju prebacili najmanje sto ilegalnih migranata presječen je višemjesečnom međunarodnom policijskom akcijom ‘Loka’. Krijumčari su na ovaj način zaradili oko 1,5 milijuna kuna.
Akcija je pokrenuta u listopadu prošle godine kada je Policijski nacionalni ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala (PNUSKOK) dobio saznanja o međunarodnoj skupini krijumčara, turskih, albanskih, bosanskih, slovenskih i hrvatskih državljana koji su prebacivali ilegalne migrante.
Ravnateljstvo hrvatske policije je na jučerašnjoj konferenciji obavijestilo da su u akciju bile uključene i bosanskohercegovačka i slovenska policija. Zahvaljujući prisluškivanju, praćenju i tajnom snimanju otkrili su da je u skupinu uključeno šest ljudi iz Hrvatske, osam iz Albanije, troje iz BiH i po dvoje iz Turske i Slovenije. Cijena prebacivanja ovisila je o broju imigranata, a prebacivanje od Zagreba do Beograda koštalo je od 700 do 1000 eura. Relacija Bihać -Zagreb naplaćivala se 270 do 400 eura, prebacivanje od Bihaća do Italije koštalo je 1200 do 1600 eura, a do Austrije od 1200 do 1700 eura. U Hrvatskoj, BiH i Sloveniji je 10. srpnja uhićeno 18 osumnjičenika, a njihove identitete policija nije htjela otkriti. U Hrvatskoj je pokrenuta istraga protiv šest osumnjičenika, među kojima je i jedan stranac koji je zajedno s glavnim organizatorima zadržan u jednomjesečnom istražnom zatvoru.
U BiH je na osam lokacija uhićeno 12 ljudi, a Tužiteljstvo BiH predložilo je određivanje pritvora za sedam osumnjičenih za krijumčarenje ilegalnih emigranata kroz BiH u Hrvatsku i dalje prema zemljama EU. Kako kažu, pritvor je predložen za Čović Arifa, Čović Almira zvanog “Amko“, Čović Đulage, zvanog “Đuro“, Čović Hasiba, Čović Aleta, Čović Husmira i Secgin Recep Emira. Oni se sumnjiče da su organizirali krijumčarenje ilegalnih emigranata s područja Turske i drugih država. Određivanje mjere pritvora predloženo je jer se u slučaju 6 osumnjičenih radi o osobama koje su više puta osuđivane, te postoji opasnost da bi boravkom na slobodi mogli ponovno počiniti kazneno djelo.