Federalna uprava policije provodi predistražne radnje o podjeli poljoprivrednih poticaja, što je povezano i s kupovinom glasova za predstojeće izbore, a Središnje izborno povjerenstvo (SIP) poništilo je kandidature za 20 osoba sumnjajući da se radi o klasičnim zloupotrebama Narodne stranke Radom za boljitak. Radi se o odvojenim slučajevima koji kulminiraju posljednjih dana. Kako doznajemo iz Federalna uprave policije (FUP) uz asistenciju više županijskih policija provode se predistražne radnje oko dodjele poljoprivrednih poticaja iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, a što je opet povezano s Boljitkom.
Novac iz proračuna
Policija sumnja da su novci iz proračuna davani osobama koje čak nemaju poljoprivrednog zemljišta, o čemu je Večernjak pisao objavljujući i preslike osoba koje su ih dobivale. S policijskim istražiteljima razgovaralo je više desetaka ljudi o sumnjama da je podjela poljoprivrednih poticaja služila kao kupovina glasova ili pak navode da se dio ovoga novca vraćao aktivistima Narodne stranke Radom za boljitak (NSRzB). SIP je poništio ovjeru za nastup čak 20 neovisnih kandidata za općinska vijeća na izborima 2012. godine na području Zapadnohercegovačke županije zbog sumnji da se, ustvari, radi o prikrivenim kandidatima NSRzB-a. Kako je potvrdila glasnogovornica SIP-a Željka Kujundžija, ova je institucija donijela odluku nakon što je utvrđeno da su svi ‘neovisni’ kandidati svoje prijave oko izbora slali s istog telefaks uređaja, o čemu je Večernjak prvi pisao. A upravo taj telefaks uređaj se nalazi u središtu Boljitka u Širokom Brijegu. Jučer, kada je istjecao rok, počele su pristizati žalbe ovih neovisnih kandidata na odluku SIP-a pa će cijeli slučaj sada biti proslijeđen Prizivnom odjelu Suda BiH koji će donijeti konačnu odluku o ovome prijeporu. Po riječima glasnogovornice Pirić sud bi trebao u roku od 72 sata, dakle do petka, ponuditi odgovor o tome hoće li ovi kandidati sudjelovati na izborima, odnosno još važnije što je najvjerojatnije i cilj, hoće li Lijanovići i ‘neovisni’ imati čak 202 promatrača na biračkim mjestima u četiri općine Širokom Brijegu, Posušju, Grudama i Ljubuškom.
Ministar Boljitka
Obrazlažući odluku SIP je naveo kako je većina “neovisnih kandidata”, kao ovlaštene osobe koje će ih zastupati, naveo imena Bojana Bošnjaka, Branka Hrkaća i Dragana Bokšića. Skandalozno je da je Bošnjak bio zastupnik Boljitka u federalnom Parlamentu, a kasnije postao ministar i još uvijek vodi resor poljoprivrde ispred Boljitka u Vladi ZDŽ-a. SIP je ocijenio, ustvari, da postavljanja lažnih neovisnih kandidata predstavlja ‘izborni inženjering s ciljem da se izvrši izborna prijevara na biračkim mjestima u općini Grude, Posušje, Ljubuški i Široki Brijeg’. Slična praksa događala se ranijih godina. Tako je primjerice samo u Širokom Brijegu bilo osam neovisnih kandidata koji su jedva osvojili 20 glasova.
Osim promatrača još važnija karika su članovi biračkih odbora.. ako se broj biračkih mjesta pomnoži sa brojem članova koje broje 3 ili 5 ovisno o broju glasača. pa kad to podijelimo sa brojem političkih subjekata onda vidimo da je to ogroman uticaj na regularnost i uopće upitnost kolko tolko regularnosti izbora. a posto se mjesta dodjeljuju izvlačenjem postoji mogucnost da na biračkom mjestu bude kompletan odbor tako napravljen da ti imaju sve članove. šta se dalej događa možete pretpostaviti