Harisu Čauševiću, trebalo je doći do obrata, kada je u pitanju priznanje krivnje. Naime, Adnan Haračić, drugooptuženi za teroristički napad na Policijsku postaju Haračić jučer je trebao svjedočiti protiv prvooptuženog u ovom slučaju Harisa Čauševića. Međutim, Haračićevo svjedočenje je odgođeno za tjedan dana, na zahtjev obrane. No, neslužbeno se doznaje da će Haračićeva obrana i Tužiteljstvo BiH u sljedećim danima potpisati sporazum o priznanju krivnje, prema kojem bi Haračić trebao biti osuđen na kaznu zatvora između 12 i 15 godina. Podsjetimo, 9. veljače, na ročištu za izjašnjenje o krivnji optuženi Haris Čaušević, Adnan Haračić i Emin Osmanagić izjasnili su se da nisu krivi. Adnan Haračić, drugooptuženi za teroristički napad na Policijsku postaju u Bugojnu, navodno je još tada priznao je krivicu.
Ljudske žrtve
Posjetimo, Tužiteljstvo BiH tereti Harisa Čauševića, Adnana Haračića i Nasera Palislamovića da su počinili teroristički čin nanošenja velike štete BiH pri čemu je s umišljajem ubijena jedna osoba, dok su Emin Osmanagić, Haris Špago i Nedžad Keško optuženi za kazneno djelo pomoć počinitelju poslije učinjenog kaznenog djela. Tijekom aktiviranja improvizirane eksplozivne naprave, koju je Čaušević postavio na zid Policijske stanice u Bugojnu, poginuo je policajac Tarik Ljubuškić, teže je ozlijeđena policajka Edina Hindić, a lakše ozljede zadobilo je još nekoliko policajaca. Policijskoj postaji nanesena je materijalna šteta veća od 506.000 KM, dok je na obližnjim stambeno-poslovnim objektima i nekoliko automobila šteta procijenjena na više od 213.000 KM. U optužnici se navodi da je cilj optuženih bio zastrašivanje stanovništva i ozbiljna destabilizacija osnovnih političkih, ustavnih i društvenih struktura BiH.
Novi dokazi
Na prethodnom ročištu, koje je održano 4. travnja, supruga poginulog policajca Tarika Ljubuškića, Mersiha Ljubuškić, zatražila je od Suda BiH da kazni počiniteljhe ovog zločina. Kao svjedok Tužiteljstva BiH i oštećena strana u predmetu “Haris Čaušević i drugi”, ona je najavila i podnošenje imovinsko-pravnog zahtjeva za naknadu materijalne štete i duševne boli koji su njenoj djeci i njoj naneseni tom prilikom. Policajka Edina Hindić, koja je u ovom napadu zadobila ozljede opasne po život, potvrdila je tom prilikom da ima amneziju i da se uopće ne sjeća šta se i kako dogodilo tog kobnog jutra. Upravo zbog amnezije ključnog svjedoka, branitelji optuženih su odgodili njeno ispitivanje za kraj sudskog procesa, nadajući se da će joj se u međuvremenu vratiti pamćenje.