U Lašvanskoj dolini Hrvati u nizu obilježavaju tužne godišnjice stradanja i zločina koje su nad njima počinili pripadnici najprije srpskih paravojnih snaga i tzv. JNA a kasnije pripadnici Armije BiH, a za koje ne samo da nitko nije odgovarao nego još uvijek nitko nije ni optužen.
Najkrvaviji dan
Takav je slučaj i s 9. siječnjem koji se ubraja u najteže i najkrvavije dane u obrani Viteza, a time i cijele Lašvanske doline. Naime, tog 9. siječnja 1994. godine u ranim jutarnjim satima, pod okriljem maglovite i vrlo hladne noći, pripadnici elitnih postrojbi Armije BiH i MUP-a probile su linije obrane Prve bojne Viteške brigade HVO-a, upali u viteško prigradsko naselje Buhine kuće i među vojnicima i civilima napravili pravi pokolj. Ubijeno je i masakrirano 27 vojnika i civila, a među njima je bilo žena i staraca.
Slike ubijenih i masakriranih vojnika i civila čija su tijela ležala na otvorenom, i kuće i gospodarski objekti koji su gorjeli obišle su cijeli svijet, no ni to nije bilo dovoljno za pokretanje istrage i kažnjavanje ovog strašnog zločina.Ovim upadom presječena je prometnica Vitez – Busovača, a krajnji cilj postrojbi Armije BiH bio je spojiti se sa svojim snagama u Vranjskoj, udaljenoj od Buhinih Kuća manje od tisuću metara i tako Lašvansku dolinu presjeći na dva dijela te obranu tog područja dovesti u bezizlaznu situaciju. Da bi se u tomu i uspjelo istovremeno su na još nekoliko mjesta napali linije obrane Viteza, a posebno žestok napad bio je s južne strane općine, na naselje Sofa, nadomak gradskog središta.
Na tom se području cijeli dan vodila žestoka borba, a zaustavljanje prodora vojske Armije BiH plaćeno je s još četiri poginula i petnaestak lakše i teže ranjenih pripadnika Viteške brigade HVO-a. U tim borbama poginuli su i istaknuti pripadnici HVO-a, članovi zapovjedništva Treće bojne Viteške brigade, Dragan Grabovac Galeša i Željko Matković. U prijašnjim borbama za obranu Buhinih Kuća i u borbama za oslobađanje ovoga prigradskog naselja Viteza poginulo je još 9 pripadnika HVO-a, a ranjeno ih je više desetaka. U spomen na poginule i ubijene vojnike i civile jučer na osamnaestu godišnjicu tragedije, na mjesnom groblju Topala gdje je i pokopan najveći broj žrtava Buhinih Kuća, služena je sveta misa zadušnica.
Svijeće i riječi utjehe
Uz rodbinu, prijatelje i suborce, predstavnike udruga proisteklih iz Domovinskoga rata te građana Viteza, svetoj misi koju je predvodio viteški župnik fra Marko Kepić, nazočni su bili i predstavnici općinskih županijski i federalnih struktura vlasti na čelu s općinskim načelnikom Vladom Alilovićem, Slavicom Josipović i Rudom Vidovićem. Na ulazu u groblje, uz veliki mramorni križ upaljene su svijeće i položeni su vijenci, a prigodnu molitvu predvodio je fra Marko Kepić.
Ama nije \"slavna,oslobodilacka, pobjednicka\" radila takve stvari. Oni se sami pobili pa optuzuju \"nas\".E muslici \"prilivode\" ko vas ne zna!