Čelnici HDZ-a BiH i Stranke demokratske akcije Dragan Čović i Sulejman Tihić započeli su jučer najozbiljnije razgovore od utemeljenja dviju stranaka o budućim odnosima koji bi trebali rezultirati strateškim sporazumom o suradnji, doznaje Večernji list.
Promjene partnera
Ove dvije stranke koje zajedno s HDZ-om 1990. odnosno SDP-om predstavljaju dva najznačajnija nacionalna politička bloka u Federaciji BiH, godinama su imale varirajuće odnose ovisno o procesima koji su pratili pitanje ustavnih promjena, uspostavu vlasti ili pak upravljanja javnim resursima u ovome entitetu, te odnosima prema Republici Srpskoj i tamošnjim strankama. Dvije stranke su uvelike zahladile odnose nakon posljednje uspostave vlasti u Federaciji BiH od bošnjačkih stranaka koje su isključile stranke s većinskom potporom Hrvata. No, i u takvoj vlasti SDA izražava svoje nezadovoljstvo te je u pravome smislu oporba jer se SDP-u u kritičnim odlukama priklanjaju HSP BiH i Narodna stranka Radom za boljitak.
No, valja reći da su nesporazumi na relaciji HDZ-SDA ipak započeli s neimenovanjem ministra prostornog uređenja u proteklome sazivu Vlade Federacije BiH što je blokirao HDZ BiH. Tada je došlo i do zamjene partnera pa je HDZ-u BiH bila bliža Stranka za BiH, a HDZ-u 1990. SDA. Dvije stranke imaju tek donekle različite poglede oko ustavnih promjena, ali su pod pritiskom vlastite bošnjačke odnosno hrvatske javnosti, morale reterirati zauzimajući prilično udaljena stajališta. Najbolji primjer za to je Prudski sporazum kojega su ove dvije stranke potpisale zajedno sa SNSD-om Milorada Dodika što je bio i ostao jedini načelni dogovor domaćih političara oko ključnih pitanja za budućnost zemlje među kojima su bile i ustavne promjene te preustroj zemlje u četiri federalne jedinice.
Druga prigoda
Upravo zbog silnog pritiska političkog Sarajeva, ali i utjecajnih krugova međunarodne zajednice, vodstvo SDA se povuklo iz sporazuma. Sredine poput Mostara, Stoca, Travnika, središnje Bosne opterećuju međusobne odnose SDA i HDZ-a što predstavlja ratno nasljeđe, a ove dvije stranke redovito u ovim sredinama osvajaju najveći broj glasova birača. Popravljanje stranačkih odnosa, ali i rješavanja pitanja poput Mostara kojega se pokušava izdvojiti kao grad slučaj u velikoj će mjeri odlučiti o tome hoće li postojati zdravo ozračje za pokretanje procesa ustavnih promjena, najprije u Federaciji BiH na čemu prije svih inzistira administracija SAD-a.
Jos jedan u nizu sporazuma SDA i HDZe..........Koliko znam prvi sporazum su napravili 1990 koji je trajao do 1993,pa je ponovo obnovljen Splitskim sporazumom,pa se obnavljao u svim dosadasnjim Vladama,osim u zadnjoj.......................Mislim da ove dvije stranke treba pozvati na odgovornost zbog ovolikog broja sporazuma i da bi sve bolje bilo da se nikada nisu ni sporazumijevali............Vezali su zastave,davali naputke u prvim demokratskim izborima o zaokruzivanju iskljucivo clanova ove dvije stranke,izveli narod na referendum i u pola rata se posvadjali zbog svoih \"sporazuma\",a sve je to placano ljudskim zivotima..............Sta li ce donijeti ovaj sporazum i dali ce se jednom \"sporazumit\",a najmanje su ucestovali u obrani,odmah su isli na \"sporazume\" na sigurne teritorije..................Sram i stid da ih je ,sve njihove \"sporazume\" su platili zivotima svoih naroda,a i placaju svi BiH gradjani...........