Oni koji na svakom parlamentarnom zasjedanju ratificiraju barem po nekoliko međudržavnih i međunarodnih ugovora, odlučili su zatražiti svojevrsnu reviziju svih takvih sporazuma koje je do sada potpisala država Bosna i Hercegovina.
4000 sporazuma
Pojedini zastupnici su od Vijeća ministara zatražili informaciju što je s provedbom mnogih od oko 4000 međudržavnih i drugih sporazuma. Vjeruju kako veliki broj njih nikada nije realiziran, a o tome nema nikakvih službenih informacija. Iako mu je to bila zakonska obveza, Vijeće ministara o tome nikada nije informiralo Parlament i Predsjedništvo BiH. Zastupnica Dušanka Majkić podsjeća na činjenicu da oba parlamentarna doma skoro redovito prihvaćaju ponuđene sporazume, uglavnom bez rasprave. - Naše je ovdje da ih skupimo u gomilu, glasujemo za njih, i tu se završava sve ono što znamo o njima. Podsjetit ću vas na član 30.
Zakona o postupku zaključivanja i izvršavanja međunarodnih ugovora, po kojem je VM obvezno najmanje jednom godišnje obavijestiti Predsjedništvo i Parlamentarnu skupštinu BiH o izvršenju međunarodnih ugovora. Budući da do sada Vijeće ministara nikada nije ispunilo tu obvezu, Parlamentarna skupština nema informaciju o važećim bilateralnim ugovorima, posebno o onim kojima BiH preuzima kreditne i druge financijske obveze, istaknula je Majkić. Ona navodi samo neke od sporazuma koji nikada nisu zaživjeli u praksi. Suradnja s Džibutijem i Etiopijom predviđa suradnju u znanstvenim oblastima, a s Palestinom u korištenju nuklearne energije u miroljubive svrhe.
Ugovori s Afganistanom
S Afganistanom je BiH potpisala 16 ugovora iz oblasti ekonomske, kulturne i znanstvene suradnje, zračnog prometa i trgovinske suradnje. S Bangladešom je BiH potpisala šest sporazuma koji se odnose na informatičku djelatnost, dok s Etiopijom imamo osam sporazuma koji se odnose na oblast znanosti, obrazovanja. Sporazum o platnom prometu imamo s državom Mali. - Doista nije dobro da budemo samo pasivni dizači ruku kod davanja suglasnosti za ratifikaciju. Bilo bi dobro da znamo i što se događa s međunarodnim sporazumima, ističe Majkić. Upravo zbog toga ona je pokrenula službenu inicijativu da Vijeće ministara pristupi izradi sveobuhvatne analize svih do sada potpisanih i sukcesijom preuzetih međunarodnih ugovora koje je zaključila BiH, te da se Parlamentu u Predsjedništvu BiH dostavi pregled svih važećih bilateralnih ugovora s navedenim osnovnim elementima iz ugovora. Ovakva situacija je još jedan pokazatelj kaosa u Ministarstvu vanjskih poslova BiH koji je zavladao dok je na njegovom čelu bio Sven Alkalaj. Za sanaciju stanja sigurno će trebati puno vremena.