Iako se u našoj regiji nalazi nekoliko vaterpolskih velesila, u Bosni i Hercegovini je ovaj sport još uvijek svojevrsna egzotika.
Uz Neum, koji je jedini bosanskohercegovački grad s dugogodišnjom vaterpolskom tradicijom i rezultatima, u Bosni i Hercegovini još samo u Banjoj Luci i Sarajevu postoje klubovi koji nastoje popularizirati vaterpolo, piše Večernji list BiH.
BiH nema reprezentaciju
Bosna i Hercegovina nema reprezentaciju, ali ovo ljeto se očekuje formiranje prvih vrsta u mlađim kategorijama.
Predsjednik sarajevske Akademije, Petar Mrkonjić, kazao je kako je i ovaj klub utemeljen s primarnim ciljem popularizacije vaterpolo sporta u Bosni i Hercegovini.
- “Akademija” je projekt entuzijasta, ljudi koji su čitav život bili vezani uz vaterpolo i koji su se zbog različitih životnih okolnosti zatekli u Sarajevu u trenutku otvaranja Olimpijskog bazena.
Utemeljen je vaterpolski klub s visoko postavljenim ciljevima.
U klubu su angažirana četvorica trenera, koji svoje iskustvo i znanje prenose u radu s mladim igračima kako bi zadovoljili kriterije u pogledu kvalitete trenažnog procesa. Uspjeli smo osposobiti osam vrsta: seniori, juniori, mlađi juniori, kadeti, mlađi kadeti, nade, škola vaterpola i škola plivanja, kaže Mrkonjić.
“Akademija B” najuspješniji je klub u Sarajevu i ponovno je pobjednik u sve četiri kategorije županijske vaterpolske lige, a već sada okuplja oko 100 članova u raznim uzrastima.
- Do kraja sezone nas očekuju državno prvenstveno i kup koje dočekujemo s velikim aspiracijama.
Glavni konkurenti u borbi za medalje na državnoj razini su nam VK Banja Luka i HVK Neum.
Ono što očekujemo jest osvajanje državnog prvenstva i kupa u minimalno dvije natjecateljske kategorije, ističe Mrkonjić.
Kao jedan od glavnih problema Mrkonjić izdvaja to što nema dovoljno sluha šire zajednice za razvoj vaterpolo sporta u gradu.
Traže bolji status
- Smatramo kako bismo kao najuspješniji vaterpolski klub u Sarajevu trebali imati nešto povlašteniji položaj na Olimpijskom bazenu koji bi se ogledao u većem broju sati za treninge u bazenu, korištenju teretane te većeg dijela bazena nego što je to sada slučaj. Smatramo da smo svojim radom i svojim rezultatima zaslužili da se na nas sada gleda malo drukčije.
Jer, mi kao društvo moramo raščistiti hoćemo li honorirati uspješne projekte i uspješne mlade ljude ili ćemo njihov i naš uspjeh dalje obezvređivati, ističe Mrkonjić.