U 15.20 sati na vrata Sanaderova doma pozvonio je muškarac koji je rekao da je iz USKOK-a te da ima “poziv za gospodina Ivu Sanadera”. Nakon što mu je ženski glas s druge strane portafona rekao da “Sanadera nema kod kuće”, USKOK-ov glasonoša otišao je neobavljena posla.
Nakon toga je MUP raspisao nacionalnu tjeralicu. Od suca istrage zagrebačkog Županijskog suda Krešimira Devčića USKOK je, pak, zatražio raspisivanje međunarodne tjeralice. Devčić je također odredio Sanaderu mjesec dana istražnog zatvora jer je u bijegu te zbog opasnosti da će ometati kazneni postupak utjecajem na svjedoke.
Saborski zastupnici odlučili su da se protiv zastupnika Ive Sanadera dopušta kazneni progon i dopušta se njegovo pritvaranje. Ta se odluka Sabora dostavila Državnom odvjetništvu, odnosno Uredu za sprečavanje korupcije i organiziranog kriminala (USKOK).
U Saboru jednoglasno za skidanje imuniteta
Mandatno-imunitetno povjerenstvo jednoglasno je predložilo Saboru skidanje imuniteta zastupniku Ivi Sanaderu zbog udruživanja radi počinjenja kaznenog djela te zlouporabe ovlasti i položaja prema članku 333, stavak 1 te članku 337, stavak 1 i 4. USKOK je posredstvom DORH-a zatražio da se Sanadera liši slobode i da mu se odredi pritvor te istražni zatvor.
Nedugo nakon izjašnjavanja MiP-a, Sabor je jednoglasno, sa 104 glasa za, prihvatio njihov prijedlog i ukinuo zastupnički imunitet Ivi Sanaderu.
Budući da je DORH-ov dokument koji su članovi Mandatno-imunitetnog povjerenstva primili imao oznaku tajnosti, predsjednik je povjerenstva Damir Sesvečan zatražio od članova povjerenstva da se očituju o tome treba li zatvoriti sjednicu za javnost.
Tome su se suprotstavili Gordana Sobol, Ivan Hanžek i Arsen Bauk, članovi MIP-a iz redova SDP-a, kao i Ratko Gajica (SDSS) i tako odlučili da sjednica bude otvorena za javnost. Podsjetili su na sličan slučaj kada se bivšem ministru i zastupniku Berislavu Rončeviću skidao imunitet zbog afere Kamioni.
Preuzeto sa www.vecernji.hr