Angela Merkel, dugogodišnja "Kraljica Europe" i njemačka kancelarka, preživjela je najdublju krizu vlasti uoči svog četvrtog, i kako mnogi očekuju, posljednjeg mandata na čelu države, piše AFP.
Nakon 12 godina na čelu najjače europske ekonomije, Merkel, kćerka njemačkog pastora koju dugo smatraju i najmoćnijom ženom svijeta, nastavlja svoju vladavinu i to poslije najdužeg koalicijskog pregovaranja u njemačkoj poratnoj povjesti.
Ako do kraja odradi četvrti mandat ova 63-godišnjakinja će izjednačiti i preteći maratonsku vladavinu njenog mentora i njemačkog ujediniteljskog kancelara Helmuta Kohla.
Ali, sve više je analitičara koji sumnjaju hoće li ona ostati na vlasti toliko dugo, te upozoravaju da Njemačka ulazi u sumrak njene vladavine. Današnji problemi Angele Merkel su cijena koju plaća zbog iznenađujuće hrabre odluke da otvori njemačke granice za masovni priliv izbjeglica koje su dovele više od milijuna migranata u tu državu od 2015. godine. Njezin humani akt ju je napravio herojem liberala, ali je izazvao ksenofobični udar i porast desničarske Alternative za Njemačku (AfD) kojoj je glavna misija svrgnuti kancelarku.
Kada je AfD ušao u Bundestag na proteklim izborima razbijen je tabu da ekstremisti sjede u parlamentu dok se Merkel morala suočiti s najgorim izborim rezultatom njene stranke još od 1949. godine. Iako se nitko unutar njenih demokršćana nije odvažio dovesti u pitanje njezinu poziciju, politički analitičar Oskar Niedermayer ističe kako je jasno da je "Angela Merkel prošla svoj zenit".
Tijekom duge vladavine, liderka koja je odrasla iza željezne zavjese je preživjela mnoge krize. Često su je zvali i prvakinjom štednje zbog njenih čvrstih stavova u vezi s dužničkom krizom u eurozoni kada su je demonstranti upoređivali s nacistima.
U turbulentnom vremenu Donalda Trumpa, Brexita i brojnih međunarodnih kriza, širom svijeta nju slave kao glavnog branitelja liberalne demokracije. Nijemci su dugo vremena u njoj vidjeli kamen temeljac stabilnosti, ekonomskog rasta i zaposlenosti. Zahvalnost su joj izražavali birajući je na čelo države, pa je postala prva i najmlađa kancelarka u povjesti Njemačke.
Merkel je sa svojim pragmatičnim, skromnim i uvjerljivim stilom vladanja činilo se pronašla savršeni način za opstanak na vlasti u bogatoj naciji koja stari i koja želi kontinuitet umjesto promjena. Nesklona glamuru i zamkama velike moći i dalje živi u svom stanu u Berlinu sa suprugom znanstvenikom Joachim Sauerom koji izbjegava medije, kupuje u lokalnoj trgovini i odmore provodi planinareći u Alpama. Iako su je često kritizirali zbog izbjegavanja velikih odluka, ona ih je donijela mnogo tijekom svoje vladavine, uključujući i gašenje nuklearki nakon katastrofe u japanskoj Fukushimi, piše AFP na dan kad su njemački socijaldemokrati iskazali glasanjem podršku dogovorenoj koaliciji s kancelarkinim demokršćanima.