Britanski prijedlog sporazuma o Brexitu naišao je u četvrtak na oprezan prijem u Bruxellesu, dok je izaslanstvo Europskog parlamenta priopćilo da nacrt sveobuhvatnog sporazuma ide u pravcu koji je poželjan.
Parlamentarna grupa za Brexit, koja ima pravo veta na sporazum, priopćila je da je sveobuhvatni sporazum koji pokriva ekonomsku, vanjsku i sigurnosnu politiku, poželjna opcija za parlament od samog početka.
Brojni su, ipak, detalji u planu koji je danas objavila britanska premijerka Theresa May kojima su potrebne promjene.
Iako prijedlog May inzistira na bližim vezama u brojnim poljima, uključujući slobodno kretanje roba, grupa Europskog parlamenta skeptična je prema carinskim aranžmanima.
London navodi da EU može uvesti tarife za robe koje se uvoze u blok dok Lomfopm može imati vlastite tarife za robe namijenjene britanskom tržištu.
Parlamentarna grupa EU tvrdi da "nema prostora" za nadjačavanje carinskih kompetencija EU. Također je podsjetila London da prvo treba zaključiti pregovore o napuštanju, uključujući i neriješeno pitanje kako da osigura da nema povratka "tvrdoj granici" između Irske i Sjeverne Irske.
Kada je riječ o financijskim uslugama, Britanija želi trgovinski sporazum zasnovan na obostranom prihvaćanju pravila EU i Velike Britanije, odbacujući režime "ojačane ekvivalencije" koji omogućuju lmitiran pristup nekim partnerima koji nisu iz EU u nekim dijelovima tržišta.
Njemački ministar financija Olaf Scholz izjavio je, ipak, da ne dolazi u obzir da vanjski političari odlučuju o financijskim službama EU nskon Brexita.
Europski pregovarač za Brexit Michel Barnier u tweetu je podsjetio Britaniju na ono što je ponudila EU - ambiciozni sporazum o slobodnoj trgovini i suradnju u širokom spektru pitanja, uključujući i pitanje sigurnosti.
- Nadam se pregovorima s Britanijom sljedeći tjedan - piše on u tweetu, prenosi Reuters.