Kada je profesor Jean-Lou Justine dobio prvu fotografiju divovskog crva, biolog je bio oduševljen, prenosi Washington Post. Ovi gigantski crvi ne pripadaju europskim vrtovima u kojima se uzgaja povrće.
- Nemamo mi takve životinje u Francuskoj, rekao je Justine, profesor Nacionalnog prirodoslovnog muzeja u Parizu. Ovi grabežljivi crvi potječu iz Azije, gdje je puno toplija i vlažnija klima, a kako su došli na europski kontitent, znanstvenicima nije jasno.
Tjedan dana kasnije, Pierre Gros, koji je prvi uočio crva, poslao je profesoru još jednu fotografiju na kojoj je bila druga vrsta golemog crva. Justine je prvo mislio da se Gros zeza s njima.
- Čovjek donosi ove crve s putovanja i pretvara se da ih pronalazi u svom vrtu, uvjeren je bio Justine. Oni njegovi suradnici ubrzo su shvatili da nije riječ o šali pa su zamolili građane da im pošalju fotografije ako uoče divovske crve. Pregledom hrpe pristiglih materijala, znanstvenicima je postalo jasno da po francuskim vrtovima već duže vrijeme haraju ovi predatorski crvi.
- Ova vrsta je prilično tajnovita, žive u zemlji i lako ih je previdjeti, a to uostalom i objašnjava kako su se slučajno proširili diljem svijeta, objasnio je britanski znanstvenik Archie Murchie s Instituta za agronomiju i bioznanosti.
Riječ je o crvima predatorima koji se hrane glistama, a svoj plijen ubijaju malim količinama otrova tetrodotoksina kojim paraliziraju svoj plijen. Znanstvenici nisu bili šokirani veličinom crva, već činjenicom u kojoj se državi to dogodilo.
- Ovo je Francuska! Mi bismo trebali biti razvijena zemlja. Imamo mnoštvo znanstvenika, sveučilišta su posvuda. I opet, nitko do sad nije identificirao crve - zaključuje Justine.