Kratkoročna politička pobjeda ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog napadom na Rusiju mogao bi se pretvoriti u strateški poraz, skeptični su vojni analitičari, u jeku žustrih napada koje Kijev već tri tjedna provodi izvan svojih granica, u ruskoj pograničnoj regiji Kursk. Nakon što su Ukrajinci iznenadno upali u Rusiju 6. kolovoza ruske snage pokazale su velike slabosti, čime je pričinjena velika šteta ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu koji se inače predstavlja kao ''jamac sigurnosti u Rusiji''.
Putin je ubrzo obećao odlučan odgovor na ono što se smatra prvom invazijom na Rusiju još od Drugog svjetskog rata, nakon što je na vidjelo izašlo kako Rusiji itekako nedostaju rezervisti spremni za bitku, te nakon što su isplivale nebrojene snimke vojnika kako bježe na dolazak ukrajinskih snaga. Međutim, ova fronta još je u početnoj fazi, a trenutni tempo daje Putinu dovoljno vremena da i pripremi svoj odgovor, piše New York Times.
- Invazija na Kursk svakako je udarac za reputaciju Kremlja, ali je malo vjerojatno da će potaknuti značajan porast društvenog ili političkog nezadovoljstva, ili da će dovesti do pobune elite - mišljenja je ruska politologinja Tatjana Stanovaja. S obzirom da Ukrajinci ovim prodorom troše i svoje snage, kao i opremu, analitičari strahuju da bi Kursk mogao postati svojevrsna zamka za Ukrajince.
- Rat iscrpljivanjem samo se proširio i produljio, a Rusija je ta koja uživa prednost u resursima - kratko će Vasilj Kašin, politolog moskovske državne Visoke škole ekonomije. Čini se kako upravo takvu agendu pokušava promovirati i Putin, koji je ovog utorka snimljen kako isprobava slatkiše u ruskoj tvornici šećera, dok na jugu zemlje koju vodi bukti invazija.
Unatoč velikim naprecima ukrajinske vojske u prvom tjednu - oko 14 kilometara osvojenog teritorija od granice i stotine vojnih zarobljenika - ipak su se uspjesi počeli znatno smanjivati. Vjeruje se kako Ukrajina više ne prijeti strateškim vojnim ciljevima poput nuklearne elektrane Kursk, ali niti glavnom gradu pokrajine. Rusija je u međuvremenu osposobila ročnike, dragovoljce te vojnike iz mirnih dijelova Ukrajine, kao i ruske crnogorske marince, i tako počela zaustavljati prodor.
- Ako se Ukrajina nadala da će šok od napada navesti Ruse da izgube vjeru u izglede rata, onda se to ne događa. Vjerojatnije će dovesti do ljutnje i prihvaćanja da je rat bio neizbježan - dodaje Kašin.