Sukob, zasad samo verbalni, između Sjeverne Koreje i SAD-a upravo je prešao na novu razinu. Ne samo da su uvrede dvojice čelnika postale prilično osobne i ni najmanje uvijene, već je i opasnost od incidenta koji bi mogao prerasti u nuklearni sukob znatno narasla.
Nakon što je Donald Trump održao prilično žestok i ne baš diplomatski govor pred Glavnom skupštinom Ujedinjenih naroda, u kojemu je kazao da će Sjeverna Koreja biti potpuno uništena bude li SAD bio prisiljen braniti se te da će Kim Jong-un žestoko platiti za sve što radi, u Pjongjangu se mikrofona dohvatio sjevernokorejski diktator.
Bomba nad Pacifikom
U obraćanju sjevernokorejskoj i svjetskoj javnosti, koje je televizija u Pjongjangu izravno prenosila, obrušio se na Trumpa žestokim uvredama. - Sada vrlo ozbiljno razmišljam kakav da mu odgovor pošaljem, nakon što je svojom jezičinom izgovorio onakve uvrede. A sigurno ću se pozabaviti tim psihički poremećenim, senilnim starkeljom - kazao je Kim Jong-un na sjevernokorejskoj televiziji, ne navodeći pri tome kakav odgovor ima na umu. No, ubrzo se doznalo o čemu se radi jer je sjevernokorejski ministar vanjskih poslova obznanio da je prilično velika mogućnost da Sjeverna Koreja detonira hidrogensku bombu. Ali ovaj put ne u nekom svom podzemnom testnom poligonu, već negdje na Pacifiku.
Izgledne su i civilne žrtve
Naravno, to je odmah izazvalo svojevrsnu uzbunu u cijeloj regiji, jer jedna je stvar detonirati hidrogensku bombu na svom teritoriju, a nešto potpuno drugo u međunarodnim vodama. Prije svega, nije uopće jasno na kojem bi dijelu Pacifika Sjeverna Koreja mogla izvršiti nuklearni udar. Kako je riječ o međunarodnim vodama, sasvim je sigurno da bi stradali brodovi ili ribarice koje bi se zatekle u tom području. Ujedno, srušeno bi zasigurno bilo i nekoliko zrakoplova koji bi prolazili tim područjem, pogotovo kada se uzme u obzir da je Kim najavio detoniranje hidrogenske bombe, koja je desetak puta jača od klasične nuklearne bombe punjene uranom. I na kraju, ta bi detonacija izazvala i EMP, elektromagnetski udar koji bi srušio sve elektroničke uređaje u krugu od nekoliko stotina kilometara. Vrlo je izgledno da bi to mogao biti okidač za nuklearni rat koji bi izmijenio sliku svijeta.