Brigada "Ana Kijevska" trebala je u Francuskoj biti obučena kao elitna borbena jedinica. Umjesto toga, postala je simbol ukrajinskog neuspjeha. Njena priča nije usamljen slučaj. Ukrajinska 155. oklopna brigada trebala je predstavljati vrhunac zapadne obuke i reforme ukrajinskih borbenih jedinica. Simbolika njezinog imena, po Ani Kijevskoj, francuskoj kraljici ukrajinskog podrijetla, naglašavala je jedinstvenu francusku obuku i opremu, s ciljem stvaranja moćne i kohezivne postrojbe. No, stvarnost se pokazala suprotnom: od osnutka u proljeće/ljeto 2024., brigada je postala sinonim za kaos, piše njemački list Welt. Ukrajinski istraživački novinar Jurij Butusov izvještava o alarmantnom broju dezertera - čak 1700 vojnika napustilo je brigadu, uključujući 50 tijekom same obuke u Francuskoj.
Suprotno očekivanjima, brigada nije postala elitna borbena snaga, nego je postala izvor za popunjavanje drugih jedinica, suočavajući se s kontinuiranim gubitkom vojnika i iskusnih časnika. Više od 2500 pripadnika 155. brigade premješteno je s vremenom u druge postrojbe. Iako opremljena suvremenim oklopnim vozilima, brigada je patila od nedostatka dronova i sustava elektroničkog ratovanja, što je rezultiralo teškim gubicima od ruskih dronova tijekom prvih operacija na fronti kod Pokrovska. Ovaj grad u Doneckoj regiji dugo je izložen snažnim ruskim napadima, pri čemu su ukrajinske snage postupno gubile kontrolu nad područjem. Sve je došlo do toga da je zbog lošeg upravljanja brigadom "Ana Kijevska", ukrajinsko tužiteljstvo pokrenulo istragu.
Prema istraživačkom novinaru Butusovu, odgovornost za neuspjeh 155. brigade leži na političkom i vojnom vodstvu u Kijevu. Predsjednik Zelenski je, suočen s manjkom vojnog osoblja, zapadnim saveznicima predstavio nerealan plan obuke novih brigada. Neučinkovitost vojnog vodstva dodatno je otežala situaciju, jer brigadi nisu osigurana dostatna sredstva za uspjeh. Butusov tvrdi: "Vojnici su postali žrtve PR projekta Zelenskog koji vlasti nisu adekvatno podržale." Od ukupno 5800 pripadnika brigade, tek je 2000 prošlo obuku u Francuskoj. Umjesto elitne postrojbe, brigada je od samog početka bila opterećena nedostatkom iskusnih boraca. Butusov iznosi poražavajuće podatke: od vojnika upućenih na obuku u Francusku, samo 51 je imao više od godinu dana vojnog iskustva, 459 manje od godine, 1400 ih je regrutirano mjesec dana ranije, a 150 nije ni završilo osnovnu obuku.
Nemogućnost vodstva brigade da provede obuku regruta u Ukrajini, uz konstantne zahtjeve za slanjem osoblja na frontu ili u ofenzivu kod Kurska, onemogućila je stvaranje kohezivne jedinice. Posljedično, prvi borbeni angažman rezultirao je značajnim gubicima. Vojni analitičari oštro kritiziraju ulaganje oskudnih resursa u ovaj prestižni projekt, umjesto jačanja postojećih iskusnih jedinica na fronti koje se bore s ozbiljnim nedostatkom ljudstva. Ukrajinski vojni bloger Serhij Sternenko postavlja ključno pitanje: "Koja je logika formiranja nove brigade kada postojeće pate od kritičnog manjka osoblja, a nova se zatim rasformira da bi popunila stare?" Nastja Stanko, istraživačka novinarka i glavna urednica "Slidstvo.info", naglašava da 155. brigada nije izoliran slučaj. Sličnu sudbinu doživjela je i 152. lovačka brigada, osnovana u rujnu 2023. Prema riječima bivšeg zapovjednika, devetomjesečna obuka pokazala se uzaludnom zbog masovnog odljeva ljudstva. "Efektivno smo funkcionirali kao mobilni regrutacijski centar," objašnjava on. "Tijekom formiranja, neprestano smo dobivali naloge za slanje ljudi drugim jedinicama na fronti. Mjesečno bismo izgubili između 300 i 800 regruta, primoravajući nas na kontinuirano popunjavanje redova novim snagama."
Pripadnici 152. brigade inicijalno su bili zaduženi za čuvanje fronte u Kursku, da bi potom bili premješteni u istočnu Ukrajinu, točnije u opkoljeni grad Pokrovsk. Visoki časnici ističu kako brigada nikad nije zaživjela kao cjelovita jedinica; umjesto toga, njezini su vojnici kontinuirano prebacivani u druge postrojbe radi popunjavanja njihovih redova. Stanko prenosi riječi jednog časnika 152. brigade: "Po dolasku na frontu, uočili smo hitnu potrebu za ojačanjem drugih brigada. S vojne perspektive, učinkovitije je bilo poduprijeti postojeće jedinice na prvoj crti bojišnice, s obzirom na to da su njihovi zapovjednici bolje poznavali teren." Danas su pripadnici ove lovačke brigade raspoređeni među čak 15 različitih borbenih formacija.
Čini se da je sličan scenarij zahvatio i pripadnike Ukrajinske legije osnovane u Poljskoj. Prema izjavi ukrajinskog veleposlanika u Poljskoj, danoj u božićnom intervjuu, legionari su raspoređeni na različite borbene položaje, služeći u raznovrsnim postrojbama. Ovi slučajevi ukazuju na to da je stvaranje novih elitnih brigada nepotreban luksuz za vojsku koja se suočava s ogromnim pritiskom na bojišnici i kroničnim manjkom ljudstva. Situaciju dodatno otežava preopterećena ukrajinska vojna administracija koja, nakon gotovo trogodišnjeg sukoba, teško održava pregled nad borbenim operacijama te kadrovskim i logističkim potrebama. Kritičari apeliraju na zaustavljanje formiranja novih borbenih jedinica, zagovarajući umjesto toga integraciju novih novaka i zapadnih obučenih vojnika u postojeće, iskusne postrojbe. "Ovaj besmisleni pristup mora prestati prije nego što ozbiljno ugrozi sposobnost vojske da pruži otpor", upozorava vojni analitičar Sternenko.