Nagli pad tlaka u plinovodima u Baltičkom moru zabilježen je 26. rujna 2022. i seizmolozi su detektirali eksplozije, što je pokrenulo val nagađanja o tome tko je sabotirao projekt vrijedan više milijardi dolara koji je ruski plin prenosio u Njemačku.
Nitko nije preuzeo odgovornost za eksplozije u kojima su pukla tri od četiri toka kod danskog otoka Bornholma.
Wall Street Journal izvijestio je u četvrtak da je vrhovni ukrajinski vojni zapovjednik odobrio napad na plinovode 2022. unatoč upozorenju američke Središnje obavještajne agencije ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom da ne izvodi napad.
"Oni nastoje svu odgovornost prebaciti na svoje ukrajinske marionete. Nastojat ćemo identificirati prave počinitelje napada i kazniti ih", rekao je ruski veleposlanik Anatolij Antonov u izjavi o Sjevernom toku.
Rusija je više puta rekla da su napad na Sjeverni tok izvele Sjedinjene Države i Velika Britanija, a Washington i London odbacili su te optužbe.
New York Times, The Washington Post i Wall Street Journal izvijestili su da iza napada stoji Ukrajina, koja je više puta zanijekala svoju umiješanost.
Antonov je rekao da je nevjerojatno da bi Ukrajina napala Sjeverni tok bez odobrenja Washingtona.
Eksplozije su se dogodile u ekonomskim zonama Švedske i Danske.
Obje zemlje su izjavile da su eksplozije bile namjerne, ali još nisu javno rekle tko je odgovoran. Te zemlje i Njemačka provode istragu.