Moldavska proruska separatistička regija Pridnjestrovlje objavila je da joj je potrebno više ruskog prirodnog plina za rad industrije dok je opskrba plinom postala izborno pitanje u Moldaviji. Moldavija, jedna od najsiromašnijih europskih zemalja, dugo je ovisila o ruskom plinu, ali je prošle godine podmirila svoje potrebe s europskih tržišta, ostavljajući sav raspoloživi plin ruskog diva Gazproma za separatističku istočnu regiju.
Proeuropska predsjednica zemlje Maia Sandu, koja je osudila rusku agresiju na Ukrajinu, pozdravila je prelazak na europski plin kao element politike napuštanja sovjetskog nasljeđa zemlje u sklopu cilja pridruženja Europskoj uniji. Sandu će biti kandidatkinja na predsjedničkim izborima zakazanima za kraj 2024.
Pridnjestrovlje je proglasilo neovisnost od Moldavije prije raspada Sovjetskog Saveza 1991., a do srpnja 1992. moldavske su snage ratovale protiv separatista koje je podržavala Moskva. Kišinjev od tada nije povratio kontrolu nad Pridnjestrovljem iako je ono međunarodno priznato kao dio Moldavije.
Moldavija razmišlja o vraćanju na ruski plin
Ruska invazija na Ukrajinu ograničila je Gazpromove dnevne isporuke na 5.7 milijuna kubičnih metara plina. "Količine uključene u protekle dvije godine nedostatne su za osiguranje potreba Pridnjestrovlja za prirodnim plinom tijekom zime", rekao je novinarima u četvrtak ministar gospodarskog razvoja Pridnjestrovlja Sergej Obolonik.
Zalihe su zadovoljile potražnju kućanstava i elektrane koja proizvodi 80 posto električne energije koja se koristi u područjima Moldavije pod kontrolom vlade. No, Obolonik je rekao da nema dovoljno plina za rad tvornice cementa i tvornice građevinskog materijala.
Istovremeno se u dijelu Moldavije pod kontrolom vlade u Kišinjevu raspravlja o koristima prelaska s ruskog na europski plin. Moldavski ministar energetike Victor Parlicov rekao je za javnu televiziju ovog tjedna da bi zemlja mogla nastaviti s opskrbom od Gazproma kasnije ove godine ako cijena bude odgovarajuća.
Dodao je da je kupnjom na europskim tržištima 2023. ušteđeno 60 milijuna eura u odnosu na kupnju plina od Rusije. Kupnja plina u budućnosti od Rusije, rekao je, ovisi o cijeni, a istaknuo je i da takva kupnja ne smije kršiti zapadne sankcije Rusiji. Šef nacionalne plinske tvrtke Moldovagaz, Vadim Ceban, također je sugerirao da bi se Moldavija mogla vratiti na ruski plin u svibnju, kada potražnja za plinom padne.