ne bacajte hranu

Evo 11 načina na koji ćete iskoristiti svaku 'mrvicu' hrane

bacati hranu
Shutterstock
19.11.2024.
u 07:22

Mnogi proizvodi, poput kruha, mesa, pa čak i nekih vrsta voća i povrća, mogu se uspješno zamrznuti i iskoristiti kasnije.

Bacanje hrane jedan je od ključnih problema modernog društva. Na taj način ne samo da uništavamo dragocjene resurse, već i ne djelujemo u skladu s ekološkim načelima. Srećom, postoje jednostavne mjere koje možemo poduzeti kako bismo smanjili bacanje hrane i tako učinili nešto dobro za sebe i za planet.

Evo 11 načina na koje možete postati odgovorniji prema hrani koju konzumirate.

Planirajte obroke unaprijed: Prvi korak prema smanjenju otpada je planiranje. Prije odlaska u trgovinu, napravite tjedni plan obroka. Tako ćete kupiti samo ono što vam je stvarno potrebno i izbjeći kupnju viška hrane.

Pravilno skladištite hranu: Nepravilno skladištenje može ubrzati kvarenje hrane. Saznajte kako pravilno čuvati različite vrste namirnica – npr. voće i povrće treba skladištiti odvojeno jer neki plodovi ispuštaju etilen koji ubrzava kvarenje.

Koristite ostatke hrane: Ne bacajte ostatke obroka! Ostatci mogu postati baza za sljedeći obrok, poput juha, variva ili salata. Ovim pristupom smanjujete otpad i kreativno koristite sve što imate.

Pazite na rokove trajanja: Pratite rokove trajanja, ali imajte na umu da 'najbolje upotrijebiti do' nije isto što i 'iskoristiti do'. Mnoge namirnice sigurne su za konzumaciju i nakon isteka tog roka, ako se pravilno skladište.

Zamrznite hranu: Ako shvatite da nećete stići potrošiti određene namirnice, zamrznite ih. Mnogi proizvodi, poput kruha, mesa, pa čak i nekih vrsta voća i povrća, mogu se uspješno zamrznuti i iskoristiti kasnije.

Iskoristite kore i ostatke povrća: Umjesto da bacate koru od povrća, možete je iskoristiti za pripremu domaćih temeljaca ili juha. Tako ne samo da smanjujete otpad, već dodajete i dodatne hranjive tvari u obroke.

Kupujte pametno: Kada kupujete, birajte voće i povrće koje možda izgleda nesavršeno. Često se ti proizvodi bacaju jer ne odgovaraju estetskim standardima, iako su jednako ukusni i hranjivi.

Kuhajte pravu količinu hrane: Često kuhamo previše, što dovodi do viškova koji se kasnije bacaju. Pokušajte kuhati u manjim količinama kako biste izbjegli nepotrebne ostatke.

Pretvorite staru hranu u nove obroke: Kruh koji je postao suh možete iskoristiti za pripremu krušnih mrvica ili tostiranih kockica za salate. Zrelo voće idealno je za smoothije ili pekmeze.

Kompostirajte ostatke: Ako imate vrt, ostatke hrane poput ljuski jajeta, taloga kave ili povrća možete kompostirati i koristiti kao prirodno gnojivo za biljke.

Dijelite hranu: Ako imate viška hrane koju ne možete iskoristiti, podijelite je s prijateljima, obitelji ili donirajte lokalnim skloništima i zajednicama. To je jednostavan način da smanjite otpad i pomognete onima kojima je potrebno.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije