Sveta Stolica planira smanjiti svoje troškove pošto je zbog pandemije koronavirusa zatvoren glavni izvor njezinih prihoda, Vatikanski muzeji, piše u srijedu talijanski dnevnik Il Fatto Quotidiano.
Zatvaranje Vatikanskih muzeja koje na godinu posjeti oko 6 milijuna turista, 9. ožujka, težak je udarac za financije najmanje države svijeta, navodi list.
Mjera je na snazi do 3. svibnja u okviru prevencije širenja koronavirusa a predviđa i zatvaranje Trga i Bazilike svetog Petra.
Iz dokumenta koji je sastavio predsjednik guvernorata Vatikana, kardinal Giuseppe Bertello i koji je Fatto Quotidiano, tvrdi potonji, dobio na uvid, vidi se da se planira "drastično smanjenje troškova konzultacija", "otkazivanje, gdje je to moguće, ugovora o radu na određeno vrijeme" i "obustava promidžbe i novog zapošljavanja".
Razmišlja se i o "ukidanju prekovremenog rada, osim iz važnih institucionalnih razloga".
U Vatikanu uz papu Franju živi oko 70 kardinala, papa emeritus Benedikt XVI., 300 članova diplomatskog zbora, 50 svećenika i redovnika, švicarska garda i pedesetak zaposlenika s obiteljima.
Usto se otkazuju konferencije, izložbe i kongresi planirani u 2020. te sva poslovna putovanja i ulaganja u nekretnine.
Na zahtjev pape Franje osnovano je stručno povjerenstvo koje će pripremiti "djelotvorne i kreativne" odgovore na izazove u svijetu što ih je donio koronavirus.
Drugo povjerenstvo će promišljati na temu društva i svijeta nakon covida-19. Njime će predsjedati pročelnik Dikasterija za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja, kardinal Peter Turkson.
U pismu koje je u nedjelju poslao 'narodnim pokretima' (okupljaju pripadnike starosjedilačkih naroda, beskućnike i ostalu sirotinju) diljem svijeta, Sveti Otac je predložio "univerzalni dohodak za sve koji su odbačeni" jer "siromasi i svi koji su isključeni iz društva plaćaju i platit će najveći danak" pandemiji, napisao je.