U neurednom domu teško se može opustiti. Ipak, spremanje prostorija umara i oduzima vrijeme. Ovo je 10 savjeta kako olakšati sebi i ukućanima, donosi N1.
1. Iz sobe uvijek ponesite nešto usput
Kada krenete izaći iz dnevne sobe, kuhinje ili spavaće i vidite da neka stvar ne pripada toj sobi - ponesite je. Svakako se krećete i iskoristite trenutak kada su vam ruke prazne. Tako ćete usput pospremiti stvari i vratiti ih na mjesto gdje pripadaju.
2. Zlatno pravilo kupovine
Kada kupite neku novu stvar, staru bacite. Tako ćete riješiti problem nagomilavanja nepotrenih predmeta u kući koji zauzimaju prostor.
3. Skladištenje
Svaki predmet treba imati svoje mjesto, a posebno glomazne stvari. Naprimjer, daska za peglanje, sklopljena, treba imati mjesto gdje neće smetati i pri tome zauzimati potreban prostor. Kada kupujete stvari odmah razmišljajte gdje će biti njihovo mjesto.
4. Budite bezobzirni s odjećom
I ovdje primjenjujte pravilo "kada dolazi nova stvar, stara se izbacuje". Pretrpane police i ormari samo će vam otežati posao pri slaganju, čiščenju i odabiru odjeće.
5. Zbogom papiri
Reklamni katalozi, recepti za lijekove, leci, novine i slični papiri se često gomilaju na stolovima, u ladicama i na mjestima gdje ne trebaju biti. Važne račune odvojite i složite ih u posebnu fasciklu, a ostale bacite. Nakon što pročitate dnevne novine sutra ih bacite, isto vrijedi za kataloge.
6. Police
Police su neophodne i ne treba žaliti na njima. Što više polica, to više slobodnog i urednog prostora. Dječija soba treba biti opremljena dovoljnim brojem polica i ormara kako bi knjige, odjeća i igračke uvijek bili složeni.
7. Brzo sređivanje kuhinje
Svaki dan odvojite 5 minuta za čiščenje nereda. Prljavo suđe vas neće oraspoložiti ujutru, zato ga operite prije spavanja. Ukoliko imate u mašinu, suđe ubacite unutra. Raspremite stol, očistite sudoper kako svako jutro ne biste morali čistiti prije doručka ili kave.
8. Vraćanje stvari na njihovo mjesto
Stvorite naviku da vratite stvari na mjesto. To će vam pomoći da manje vremena provedete raspremajući kuću, a s druge strane uvijek ćete znati gdje što stoji.
9. Čiščenje na štopericu
Vremensko ograničenje neke aktivnosti može doprinjeti većoj efikasnosti, to se odnosi kako na mentalne aktivnosti, tako i na proste fizičke poslove. Namjestite timer na 20 minuta i čistite. Kada je vrijeme ograničeno bit ćete brži i efikasniji, a u glavi nećete imati dojam da morate čistiti cijeli dan.
10. Više ruku - manje posla
Uključite sve ukućane u kućne poslove. Naučite djecu da pomognu onoliko koliko mogu. Vraćanje stvari na svoje mjesto, skupljanje odjeće, vraćanje hrane u frižider i sl. sigurno nije teško.